Wyszukiwarka Google

Czy można ukryć pewne słowa przez Goglebotem w celu poprawy wskaźnika nasycenia tekstu słowami kluczowymi

Nie od dziś wiadomo, że wielu webmasterów kładzie zbyt duży nacisk na to, aby zachować na stronie odpowiednie proporcje słów kluczowych do tekstu. Mówi się, że optymalna wartość takiego wskaźnika wynosi około 7% – 15% Około, ponieważ, jak wiemy, jest to pilnie strzeżona tajemnica). Jednocześnie Matt już dawno powiedział, że system jest w stanie stwierdzić już po dwukrotnym pojawieniu się określonych słów kluczowych, jaka jest tematyka danej strony, zatem w jego opinii  nie ma sensu tak się patrzyć na ten wskaźnik (przypis: podobnie jak nie ma co wariować na punkcie PageRanku).

Ludzie jednak nadal się nad tym głowią. Pytanie związane z postrzeganiem strony przez robota Google, które bardzo spodobało się Mattowi – można się domyślać, dlaczego :) – brzmiało: „Czy jest jakiś sposób, aby nakazać robotom Google omijanie pewnych słów czy sformułowań ze strony, w stylu „zostaw komentarz” czy „drukuj stronę”, w celu zwiększenia wskaźnika nasycenia tekstu słowami kluczowymi?”

Według słów Matta, nie ma sensu myśleć o tym w ten sposób. Zawsze, gdy zaczynamy się martwić tym wskaźnikiem i myślimy o tym, aby usuwać cytowane w pytaniu sformułowania, w celu jego zwiększenia, to … powinniśmy się zacząć martwić, ponieważ oznacza to, że ten wskaźnik jest „skandalicznie niski”.

Ciekawe rozwiązanie wg Matta  prezentuje Yahoo, gdzie można zaznaczyć blokiem część tekstu na stronie i w ten sposób uniemożliwić robotowi Yahoo jego indeksację. Kiedy jednak przyjrzeć się bliżej temu zastosowaniu, to wg Matta jest problemem to, że … tym rozwiązaniem nie jest zainteresowana znaczna grupa ludzi, a jedynie nieliczni. Zatem wprowadzanie takiego rozwiązania w życie, chociażby z punktu widzenia pracy programistów, mijałoby się z celem.

Na chwilę obecną nie można „zakazać” robotowi, jak to robi Yahoo, indeksacji wybranego fragmentu tekstu na stronie. W teorii można byłoby to zrobić umieszczając taki tekst we wskaźniku iframe, a następnie blokując go, ale wg Matta takie zachowanie nie byłoby warte stosowania aż takich praktyk. Lepiej popatrzyc się jeszcze raz na tekst na stronie i napisać go innymi słowami tak, aby nie musieć kombinować z ukrywaniem fraz w stylu „drukuj stronę” czy „zostaw komentarz” :).

Zobacz odpowiedź na pytanie w oryginale.


GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *