16 czerwca 2010
Wyszukiwarka Google

Nie od dziś wiadomo, że wielu webmasterów kładzie zbyt duży nacisk na to, aby zachować na stronie odpowiednie proporcje słów kluczowych do tekstu. Mówi się, że optymalna wartość takiego wskaźnika wynosi około 7% – 15% Około, ponieważ, jak wiemy, jest to pilnie strzeżona tajemnica). Jednocześnie Matt już dawno powiedział, że system jest w stanie stwierdzić już po dwukrotnym pojawieniu się określonych słów kluczowych, jaka jest tematyka danej strony, zatem w jego opinii  nie ma sensu tak się patrzyć na ten wskaźnik (przypis: podobnie jak nie ma co wariować na punkcie PageRanku).

Ludzie jednak nadal się nad tym głowią. Pytanie związane z postrzeganiem strony przez robota Google, które bardzo spodobało się Mattowi – można się domyślać, dlaczego :) – brzmiało: “Czy jest jakiś sposób, aby nakazać robotom Google omijanie pewnych słów czy sformułowań ze strony, w stylu “zostaw komentarz” czy “drukuj stronę”, w celu zwiększenia wskaźnika nasycenia tekstu słowami kluczowymi?”

Według słów Matta, nie ma sensu myśleć o tym w ten sposób. Zawsze, gdy zaczynamy się martwić tym wskaźnikiem i myślimy o tym, aby usuwać cytowane w pytaniu sformułowania, w celu jego zwiększenia, to … powinniśmy się zacząć martwić, ponieważ oznacza to, że ten wskaźnik jest “skandalicznie niski”.

Ciekawe rozwiązanie wg Matta  prezentuje Yahoo, gdzie można zaznaczyć blokiem część tekstu na stronie i w ten sposób uniemożliwić robotowi Yahoo jego indeksację. Kiedy jednak przyjrzeć się bliżej temu zastosowaniu, to wg Matta jest problemem to, że … tym rozwiązaniem nie jest zainteresowana znaczna grupa ludzi, a jedynie nieliczni. Zatem wprowadzanie takiego rozwiązania w życie, chociażby z punktu widzenia pracy programistów, mijałoby się z celem.

Na chwilę obecną nie można “zakazać” robotowi, jak to robi Yahoo, indeksacji wybranego fragmentu tekstu na stronie. W teorii można byłoby to zrobić umieszczając taki tekst we wskaźniku iframe, a następnie blokując go, ale wg Matta takie zachowanie nie byłoby warte stosowania aż takich praktyk. Lepiej popatrzyc się jeszcze raz na tekst na stronie i napisać go innymi słowami tak, aby nie musieć kombinować z ukrywaniem fraz w stylu “drukuj stronę” czy “zostaw komentarz” :).

Zobacz odpowiedź na pytanie w oryginale.


Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii