Wyszukiwarka Google

Czy można tworzyć strony tylko dla robotów w celu zwiększenia szybkości ładowania strony

Jak wiadomo, od pewnego czasu Google bada na 1% anglojęzycznych zasobów Internetu wpływ szybkości  ładowania się strony na kształtowanie się wyników wyszukiwania, aby podjać ostateczną decyzję, czy uwzględnić ten czynnik (i w jakiej mierze) w indeksie wyszukiwarki. Nic dziwnego, że Internauci na bieżąco starają się śledzić doniesienia z Google, a jednocześnie badać bezpośrednio u źródła, jak „się sprawy mają”.

W związku z tym tematem zapytano Matta o to, czy aby dobrze wypaść w nowej rzeczywistości należy tworzyć dla robotów strony TYLKO z tekstem, bez grafiki, CSS czy Java skryptów.

Odpowiedź oczywiście mogła być tylko jedna i brzmiała: „Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee” :)

Matt błyskawicznie zwraca uwagę, że przecież byłby to najzwyczajniej w świeci cloaking (czyli przedstawianie robotowi wyszukiwarki innej zawartości strony niż widzi ją użytkownik).

Poza tym, o czym warto wiedzieć,  do oceny szybkości ładowania strony Google używa nie tylko Goglebota, więc takie rozwiązanie najzwyczajniej w świecie nie miałoby racji bytu. Dodatkowo prezentując inną treść dla robotów doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której strona w cache’u byłaby całkowicie inna od tej widocznej na ekranie, co z pewnością sprawiłoby, że niektóre osoby mogłyby na to zwrócić uwagę i w konsekwencji nie wchodzić na naszą stronę internetową (w przypadku strony firmowej mielibyśmy do czynienia ze stratą potencjalnego Klienta).

Należy zwrócić także uwagę na fakt, że gdy używamy na stronie CSS’a, JS czy grafiki, to w zdecydowanej większości przypadków te obiekty znajdują się poza stroną i Google nie wczytuje tych treści w danej chwili, podczas wizyty robota na stronie.

Pamiętajmy zatem o tym i nie róbmy stron tylko dla robotów, w celu przyspieszenia ich ładowania – ponieważ jak wspomniał Matt raz, że to nie zadziała, a dwa, że jest to cloaking – w czystym tego słowa znaczeniu.

GD Star Rating
loading...
Czy można tworzyć strony tylko dla robotów w celu zwiększenia szybkości ładowania strony, Czy można tworzyć strony tylko dla robotów w celu zwiększenia szybkości ładowania strony, 10.0 out of 10 based on 1 rating Czy można tworzyć strony tylko dla robotów w celu zwiększenia szybkości ładowania strony

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *