28 czerwca 2010
Wyszukiwarka Google

Jak wiadomo, od pewnego czasu Google bada na 1% anglojęzycznych zasobów Internetu wpływ szybkości  ładowania się strony na kształtowanie się wyników wyszukiwania, aby podjać ostateczną decyzję, czy uwzględnić ten czynnik (i w jakiej mierze) w indeksie wyszukiwarki. Nic dziwnego, że Internauci na bieżąco starają się śledzić doniesienia z Google, a jednocześnie badać bezpośrednio u źródła, jak “się sprawy mają”.

W związku z tym tematem zapytano Matta o to, czy aby dobrze wypaść w nowej rzeczywistości należy tworzyć dla robotów strony TYLKO z tekstem, bez grafiki, CSS czy Java skryptów.

Odpowiedź oczywiście mogła być tylko jedna i brzmiała: “Nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee” :)

Matt błyskawicznie zwraca uwagę, że przecież byłby to najzwyczajniej w świeci cloaking (czyli przedstawianie robotowi wyszukiwarki innej zawartości strony niż widzi ją użytkownik).

Poza tym, o czym warto wiedzieć,  do oceny szybkości ładowania strony Google używa nie tylko Goglebota, więc takie rozwiązanie najzwyczajniej w świecie nie miałoby racji bytu. Dodatkowo prezentując inną treść dla robotów doprowadzilibyśmy do sytuacji, w której strona w cache’u byłaby całkowicie inna od tej widocznej na ekranie, co z pewnością sprawiłoby, że niektóre osoby mogłyby na to zwrócić uwagę i w konsekwencji nie wchodzić na naszą stronę internetową (w przypadku strony firmowej mielibyśmy do czynienia ze stratą potencjalnego Klienta).

Należy zwrócić także uwagę na fakt, że gdy używamy na stronie CSS’a, JS czy grafiki, to w zdecydowanej większości przypadków te obiekty znajdują się poza stroną i Google nie wczytuje tych treści w danej chwili, podczas wizyty robota na stronie.

Pamiętajmy zatem o tym i nie róbmy stron tylko dla robotów, w celu przyspieszenia ich ładowania – ponieważ jak wspomniał Matt raz, że to nie zadziała, a dwa, że jest to cloaking – w czystym tego słowa znaczeniu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii