24 marca 2013
Wyszukiwarka Google

ratingOd czasu do czasu widzę takie zastosowania, zwłaszcza w przypadków sklepów – ocena kategorii jest zagregowaną oceną produktów, jakie się w niej znajdują. Właściciele decydują się na taki zabieg, aby zwiększyć widoczność stron kategorii w Google. Niestety, w zdecydowanej większości tak ustawione oceny kategorii nie pojawiają się w SERPach. Rzadko się udaje to osiągnąć. Od czego zależy w tym wszystkim sukces?

Do napisania wpisu skłonił mnie dzisiejszy wątek z Forum Google, w którym webmaster pyta się, dlaczego coś, co działa dla produktów, nie działa dla kategorii

Omawiany przypadek to ocena kategorii liczona na podstawie ocen wszystkich produktów w danej kategorii. Czy jestem zmuszony wrzucić fizyczny napis: “Ocena tej kategorii to X, liczba ocen to Y” na mojej stronie kategorii, żeby to zadziałało?

Dlaczego tak się dzieje?

Zjawisko nie pojawiania się generowanych w ten sposób ocen jest jak najbardziej pożądane. Informację mam potwierdzoną z Google – rozmawiałem ostatnio z Pierrem Farem na ten temat; w rozmowie zaś dodał, że informacje o fakcie pojawienia się takich ocen kategorii w SERPach bardzo by go “zainteresowały” (jak się mogę domyślić pod kątem poprawy algorytmu).

Przyznam, że nie uważam takiego sposobu generowania ocen kategorii za coś nagannego, no ale wyszukiwarka nie należy do mnie, więc … trzeba się albo zastosować do Wskazówek, albo też liczyć na to, że Google to “przyjmie” – pytanie na jako długo. Pytanie tylko, czy w takiej sytuacji nie potraktuje tak generowanych snippetów jako spam, co może doprowadzić go zablokowania generowania “gwiazdek” w wynikach wyszukiwania dla danej domeny na jakiś czas.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Tler 24 marca 2013, 16:34

  Coś nie pokazują się u ciebie oceny w serpach, tak będąc przy temacie.

  Sebastian Miśniakiewicz 24 marca 2013, 18:03

  Wiem :) – to z Narzędzia.
  W wolnej chwili robię jakieś zmiany, ale gwiazdki coś nie chcą “wskoczyć” :)

  Rin 3 listopada 2013, 20:13

  a ma ktos product gwiazdki i ceny działające ?

  Chris 4 listopada 2013, 19:44

  Dlaczego generuje się opinię kategorii na podstawie produktu tej kategorii? Pytanie wydaje się być banalne. Konsument kupujący dany produkt przykładowo ” wiertarkę ” nie znanej firmy przymierza się do pracy tym oto narzędziem. Nie jest zadowolony z jej pracy, więc z logicznego punktu widzenia wszystkie wiertarki odbiera w tej chwili jako nieciekawe i złe produkty. Moim zdaniem to jest dość prosty przykład odpowiadający na te pytanie.

  Damian Pysz 10 stycznia 2014, 23:47

  czemu przestały mi się pokazywać gwiazdki w wynikach wyszukiwania a znam strony i mogę podać w których przy każdym artykule w google się wyświetlają. Kożystam z GD star rating tamte strony tez..

  Sebastian Miśniakiewicz 11 stycznia 2014, 0:21

  Hej.
  Był jakiś czas temu update w zakresie danych strukturalnych – i sporo stron straciło gwiazdki bo …. algorytm tak uznał :)

  Damian Pysz 11 stycznia 2014, 0:42

  To bardzo mnie to martwi. Na zagranicznych stronach znalazłem właśnie bardzo dużo informacji i to z końca 2013 roku czyli aktualnych jak odzyskać gwiazdki i części osób się to udaje choć roboty jest trochę z tym… Jak mi się uda to dam znać…

  Sebastian Miśniakiewicz 11 stycznia 2014, 0:55

  Dokładnie, koniec 2013.
  Szlifuj stronę – gwiazdki to nagroda za jakość serwisu i to do niej powinieneś dążyć, a nie do gwiazdek “jako takich” :)

  Damain Pysz 11 stycznia 2014, 8:57

  W moim przypadku chyba wpływ na utratę gwiazdek miało umieszczanie cudzych artykułów, co prawda bardzo często dodaję nowy artykuł mniej więcej 2 dziennie ale czasem robiłem tak jak napisałem … Teraz staram pisać je sam..

  Sebastian Miśniakiewicz 11 stycznia 2014, 13:50

  na pewno coś w tym jest

  Damain Pysz 11 stycznia 2014, 8:59

  A mam takie pytanie skoro gwiazdek nie mogę mieć to chciałbym, żeby autor wyświetlał się w wynikach wyszukiwania – z tym raczej nie będzie problemu ??

  Sebastian Miśniakiewicz 11 stycznia 2014, 13:49

  No też było w tym updacie – osoby skarżą sie na zniknięcie ich podobizn z SERPów…

  TB2 27 sierpnia 2014, 23:48

  Temat leciwy – czy coś się zmieniło w stanowisku Google? W serpach widzę sporo gwiazdek pochodzących z agregacji.

  Sebastian Miśniakiewicz 28 sierpnia 2014, 10:40

  Nie wiem – Mi gwiazdki po zniknięciu zdjęcia coś nie wskoczyły :)

  TB2 28 sierpnia 2014, 16:39

  wyszukaj np: noclegi Zakopane i zobacz jak robią gwiazki z agregacji opinii poszczególnych obiektów :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii