16 czerwca 2011
Wyszukiwarka Google

Puls biznesu opublikował niedawno bardzo ciekawy artykuł, który z pewnością daje myślenia, ponieważ po przeczytaniu z pewnością zadamy sobie pytanie, czy mamy do czynienia na świecie z nową bańką internetową. Coraz wyższe wyceny spółek, coraz więcej przejęć – zachęcam do zapoznania się z poniższym zestawieniem, na którym znajdują się rozpoznawalne firmy z branży IT – oraz informacje na temat ich rocznych  przychodów, wyceny giełdowej oraz …. informacja, o ile wycena przekracza roczny przychód.

Weźmy znane w Polsce firmy:

Facebook – wyceniany jest 37,5x więcej niż … przychód roczny.

Groupon – 32,8x

LinkedIN – aż 45x!!

Na zestawieniu nie ma Skype’a, w przypadku którego wygląda to “znacznie lepiej” – w 2010 osiągnął przychód na poziomie 860 mln USD, kupiony został przez Microsoft za … 8,5 mld USD

Zdaję sobie sprawę, że prawdziwe okazje nie trafiają się codziennie. Jak pisałem niedawno w recenzji książki o kulisach powstania firmy Google wystarczyło niecałe 10 lat temu mieć milion dolarów, aby kupić od Larry’ego i Sergey’a firmę, ponieważ … chcieli skupić się na swoich doktoratach….

Warto jednak na spokojnie zastanowić się, czy czasem duże firmy nie wpadły w “spiralę zakupów” ulegając gorączce zakupów “za wszelką cenę”?

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Colin 16 czerwca 2011, 1:29

Odpowiedź na pytanie z tematu: nie. Sytuacja z lat 1995-2000 nigdy się nie powtórzy. Tamta bańka internetowa, często nazywana dot-com bubble, w dużym stopniu wynikała z faktu, że podstawowym sposobem nawigacji było wpisywanie [słowo kluczowe].com w pasku adresu. Zarówno właściciele serwisów, jak i inwestorzy przyjęli błędne założenie, że stan ten nigdy się nie zmieni.

Seo-Profi 16 czerwca 2011, 9:12

Na pewno inaczej podchodziły firmy do “zakupów”, to fakt. Liczby z zestawienia zrobiły jednak na mnie duże wrażenie – wszystko opiera się na prognozach. Facebook właśnie traci – mało bo mało, ale – użytkowników – osobiście uważam, że jest trochę przereklamowany i jego popularność przypomina mi popularność Naszej Klasy. Ile można czasu spędzać na Facebooku – przecież to byłoby totalne uzależnienie od jednego medium. Dlatego moim zdaniem Facebook jest przereklamowany – a że popularny, no cóż – ludzie idą za tłumem – “skoro on ma konto na FB, to i ja je założę”. Sam jednak odwiedzam je rzadko, ponieważ musiałby nie robić nic innego, tylko czytać tablicę. A życie to nie FB – to praca, czas wolny, rodzina. Dlatego “niech się FB cieszy” – i wykorzystuje dobre chwile…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii