1 czerwca 2010 | Aktualizacja: 4 lutego 2014
Filtry, bany, Optymalizacja stron

Bardzo często spotykam się z opinią, że linii przychodzące ze stron łamiących wytyczne Google szkodzą witrynom, do których się kierują.  Jak jest naprawdę?

Oficjalne stanowisko Google jest takie, że … tak nie jest. Jest to tłumaczone w bardzo prosty sposób: “w ten sposób konkurencja mogłaby bardzo łatwo wygryźć swoich przeciwników z rynku”. O ile zamieszczanie na swojej stronie linków do złego sąsiedztwa szkodzi, ponieważ w ten sposób “mówimy” robotowi, że witryna, do której linkujemy, jest dobra (chyba, ze damy atrybut do linku nofollow), o tyle nie mamy już żadnego wpływu na to, kto i skąd linkuje do nas.

Dla mnie takie stanowisko jest sensowne i o ile pytania do pracowników Google na Forum Google dla Webmasterów czy np. na ostatnim SemCampie, który odbył się 27 czerwca br. w Warszawie np. na temat treści często pozostają bez odpowiedzi – mówiąc inaczej, udzielana odpowiedź jest bardzo dyplomatyczna – o tyle tutaj stanowisko jest jasne: linki przychodzące nie mogą zaszkodzić stronie internetowej, do której kierują.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

porady prawne 23 lutego 2011, 22:02

Oczywiście, że nie mogą, choć zdarzają się sytuacje, ale to pewnie wtedy, gdy wielu uzytkownikow z roznych lokalizacji zgłosi te same linki, które widać, ze są spamerskie…

Seo-Profi 23 lutego 2011, 22:42

Jak domena jest młoda, to w okresie FSB duża ilość linków przychodzących może zaszkodzić – ponieważ nie jest to naturalne :). Jednak domena już z pewną historią jest już na to uodporniona – i dlatego mówi się, że linki przychodzące nie szkodzą…

Jacob Nasz 24 czerwca 2011, 10:21

To stanowisko, które zaprezentowali pracownicy Google jest logiczne. Tylko, że Google dało już wiele razy do zrozumienia, że to oni dyktują warunki i często zmieniają reguły gry. Dziś mają takie stanowisko, a innym razem będą mieli inne. Ważne jest także to, co powiedział Seo-Profi… Strona z historią jest inaczej traktowana, niż ta bez historii :)

Anitel 9 lipca 2011, 14:42

Teraz po czasie, okazuje się, że jednak mogą szkodzić.

Seo-Profi 9 lipca 2011, 15:56

Myślę, jak to pisałem w późniejszym wpisie, że po prostu pracownik SQT ma możliwość sprawdzenia, jak to było np. w przypadku JC Penny polityki reklamowej danej firmy. I jeżeli ma uzasadnione podejrzenia, że linki prowadzące do strony “mają sporo wspólnego” z właścicielem takiej witryny, to nakłada na nią filtr. Google przeszło sporą ewolucję w tym zakresie i … mam wrażenie, że jest bardziej zaawansowane w tym zakresie, niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii