27 czerwca 2010 | Aktualizacja: 31 stycznia 2016
Wyszukiwarka Google

W niektórych przypadkach, przede wszystkim dotyczy to sklepów internetowych, gdzie podobny kontent może występować na kilku stronach, zachodzi konieczność zastosowania rel canonical. Pytanie, jakie zadano w tym związku Mattowi brzmiało: „Czy w link prowadzący do strony z takim tagiem przekazuje jakąś moc stronie z oryginalną treścią?”

Odpowiadając na nie Matt zauważa, że w idealnej sytuacji możemy mieć do czynienia z taką strukturą strony, która nie będzie wymagała użycia rel canonical. Jeżeli jednak już taka sytuacja zaistnieje, to zastosowanie przekierowania 301 lub tagu canonical jest rozwiązaniem, które warto zastosować. Jeżeli jest to niemożliwe i nie można naprawić struktury strony, aby ustawić przekierowanie 301 – wtedy należy użyć tagu canonical, który mówi, że „TEN adres jest taki sam jak TAMTEN”.

Dlaczego według Matta należy najpierw samemu „podziałać”, a dopiero w ostateczności zdać się na „łaskę Google”?

Otóż jeżeli Google zauważa na jednej witrynie zduplikowaną treść, wówczas system dąży do upewnienia się, że linki między stronami o podobnej treści są połączone we właściwy sposób. Według Matta Google radzi sobie świetnie analizując daną witrynę, a następnie ustalając, który URL jest tym „oryginalnym”. Nie można jednak powiedzieć, że zawsze si ę to udaje, że skuteczność wyszukiwarki na tym polu wynosi 100%. Taki wynik da tylko samodzielne ustawienie przekierowania 301/użycie tagu canonical. Dlatego jak można samodzielnie poprawić strukturę strony i ustawić przekierowanie 301, to nie ma co „czekać na Google” – należy to zrobić samemu, co ułatwi pracę wyszukiwarkom, nie tylko Google

Suma summarum analizując wypowiedź Matta uważam, że odpowiedź na pytanie postawione na samym początku brzmi TAK – co po raz kolejny udowadnia, że Google naprawdę kieruje się logicznymi zasadami przy ustalaniu wyników wyszukiwania w oparciu o swój algorytm :).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Prowital.pl 4 sierpnia 2011, 16:06

  Co się dzieje ze stroną z niemal zduplikowaną treścią (lub parametrem w slugu) po wstawionym na niej canonicalu do tej właściwej (wartościowszej lub bez parametru)?
  Będzie dalej wyświetlana w serpach, generowała ruch?

  Seo-Profi 4 sierpnia 2011, 22:19

  Zniknie.
  Nie ma sensu trzymać w indeksie strony, która w wielu przypadkach jest taka sama jak „oryginał”.

  Colin 5 sierpnia 2011, 15:26

  Strona z canonicalem wskazującym na inną stronę nie jest widoczna w indeksie. Jeżeli poszczególne wersje różnią się treścią, znalezienie tekstu istniejącego tylko w wersji innej niż kanoniczna przy użyciu wyszukiwarki stanie się niemożliwe.

  Prowital.pl 5 sierpnia 2011, 17:22

  @Seo-Profi; @Colin – Dzięki serdeczne

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii