10 października 2011 | Aktualizacja: 4 lutego 2014
Wyszukiwarka Google

W naszym kraju SEO dla wielu osób to połączenie przynajmniej jednego z 3 elementów – katalogów w każdym przypadku, potem SWLi, ewentualnie do tego należy dodać jeszcze Xrumera. Czy to jednak wystarcza?

Widziałem wiele stron, które były pozycjonowane tylko w ten sposób i zauważyłem jedną prawidłowość, która pojawia się praktycznie w każdym przypadku. Otóż właściciele tych serwisów – albo osoby/firmy, które je pozycjonują – nie zwracają praktycznie uwagi na zawartość merytoryczną samego serwisu. To tak, jakby chcieć brać udział w wyścigu, ale nie sprawdzić przed nim stanu opon, poziomu benzyny w zbiorniku, o innych elementach już nie wspominając.

Dlaczego tak się dzieje? Samo katalogowanie jest łatwe, praktycznie każdy jest w stanie sam się tym zająć. Podobnie jest z systemami wymiany linków – “wystarczy” kupić pakiet i po sprawie. Przy “rumaku” jest podobnie. Wszystkie trzy działania nie wymagają od osób, które je stosują konieczności posiadania najnowszej wiedzy na temat zjawisk zachodzących w wyszukiwarkach. Zdobycie jej wymaga sporo czasu i zachodu – a to jest coś, na co takie osoby nie mają ochoty tracić swojego czasu.

Prowadzi to do tego, że coraz więcej firm ma problemy z zaistnieniem w sieci, coraz więcej stron jest zgłaszanych np. na polskim Forum Pomocy Google dla Webmasterów jako te, które np. wpadają w filtry, bany czy też doświadczają dramatycznego spadku oglądalności – z powodu nie zadbania o podstawowe elementy promocji strony w Sieci.

Katalogi były kiedyś złotym środkiem. Wystarczyło dodać stronę do kilkuset – i pozycja była “gwarantowana”. Jak to jednak bywa coraz więcej osób zaczęło stosować ten proceder, co sprawiło, że z jednej strony wzrosła konkurencja, a z drugiej Google postanowiło “pochylić się nad tą sprawą”.

Dzisiaj promowana jest jakość strony. Kolejne zmiany w algorytmie – Mayday, Panda – wymuszają na właścicielach stron coraz więcej “zachodu”. Dzisiaj już nie wystarczy dodać strony do katalogów, jeżeli myśli się o byciu widocznym w Google. Trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty – czy to się komuś podoba, czy nie. Na pewno muszą to zrobić właściciele internetowych biznesów – jeżeli nie chcą, aby ich biznes zniknął z Sieci… A jeżeli już chcą dodać się do katalogów, to jedynie do takich, z których jest szansa na pozyskanie jakiegoś ruchu. I – najlepiej do tematycznych, najlepiej – niszowych.

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Berith 11 października 2011, 15:24

Skadś na poczatku jednak trzeba brac te linki :) Nie wspomniałeś o preclach, hubach, profilach web20 sa to tez tego typu “szybkie linki” . Nawet jak oprę na zapleczu całe swoje SEO, to zaplecze i tak muszę skadś linkować i zawsze te katalogi, xrumery, swl itp. gdzieś tam będa. Same się strony nie podlinkuja :) Odpowiedź na pytanie jest prosta, dobre katalogi sa dobrym źrodłem, a złe katalogi złym źródłem.

dave84 25 października 2011, 14:30

Lepsze to niż xrumer, którego większość nie potrafi nawet używać i spamuje angielskimi tematami na polskich forach a anchory mają po polsku. Google ogólnie nie krytykuje wszystkich katalogów, np. tematyczne, dobrze moderowane nie są wcale złe ba nawet sporo “normalnych” użytkowników wbrew pozorom z nich korzysta.

Seo-Profi 26 października 2011, 15:55

Tak, spam ma krótkie nogi. Wystarczy poczytać ostatnie wątki na Forum Google czy PiO, ile stron zostało dotkniętych ostatnim updatem, który uderzył przede wszystkim w domeny regionalne (przynajmniej na chwilę obecną o tym się najgłośniej mówi…)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii