4 kwietnia 2016
Search Console

pytanieObawiam się, że zaobserwowana dzisiaj przeze mnie w Search Console sytuacja poddaje w wątpliwość zasadność mechanizmów zabezpieczających serwisy przed umieszczanymi na nich linków wychodzących przez osoby odwiedzające, które polegają na modyfikacji linków wychodzących.

Geneza problemu

U podstaw podejścia leży zabezpieczenie swojego serwisu przed karą, jaką może nałożyć Google, za nienaturalne linki wychodzące. Nic dziwnego – zwłaszcza w ostatnim czasie wiele serwisów zostało dotkniętych plagą umieszczania komentarzy przez rzekomo “naturalnych internautów”, a w praktyce – przez różnego rodzaju firmy i agencje reklamowe, które zasypują je komentarzami w stylu “Co sądzicie o tych meblach drewnianych ogrodowych? Ja kupiłam i są super”

W przeważającej ilości tego typu wypowiedziach anchor (podkreśliłem go) nie został umieszczony naturalnie i prowadzi do strony promowanej w ramach content marketingu. Zdarza się, że podmiana adresu skutkuje tym, że osoba, która kliknie w taki “bezpieczny odnośnik” zamiast strony docelowej zobaczy

ta-witryna-jest-nieosiagalna

Jak wygląda w praktyce takie zabezpieczenie?

Do analizowanej przeze mnie domeny w Search Console prowadził link z anchorem generycznym – powiedzmy, że prowadzi on do mojego bloga, a zatem jest postaci

https://blog.seo-profi.pl

Jednak w kodzie strony prezentowany jest jako

https://blog.seo-profi(kropka).pl

W adresie pojawił się bowiem element

(kropka)

który został umieszczony po to, aby link nie przenosił mocy na domenę docelową (czyli nie wpływał na zwiększenie jej w wynikach wyszukiwania Google). Ponieważ nie da się go otworzyć (co wykazałem powyżej) administrator uznał, że … się zabezpieczył przed spamem.

Czy osiągnął swój cel?

Obawiam się, że …. nie, ponieważ strona linkująca pojawia się jako źródło linku danej domeny w Search Console.

Wnioski

 1. Ponieważ w Search Console przedstawiona jest reprezentatywna próbka linków należy uznać, że Google uznało ten link jako ważny, wpływający na kształtowaniu pozycji analizowanej strony.
 2. Nasuwa się pytanie: “Czy skoro w Search Console pojawiła się ta strona jako źródło linku ORAZ anchor linku NIE MA “(kropka)” to czy zabezpieczenie zastosowane na stronie SPRAWDZA SIĘ?” Mam nieodparte wrażenie, że … NIE :)
 3. Co zrobią te serwisy, które stosują tego typu zabezpieczenia? Zdejmą link? – no cóż, to nie zadziała: linki tekstowe także pojawiają się w Search Console, a zatem także biorą udział w kształtowaniu rankingu.
 4. Co zrobią duże serwisy, które tego typu praktyki stosują najczęściej – pomijam fakt, że często … usuwają linki wychodzące. Spróbujcie dodać jakikolwiek link w komentarzu w serwisie tvn24 :)

Zaobserwowaliście podobne przypadki w swoich stronach?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Karol 11 kwietnia 2016, 14:31

  Zaciekawił mnie punkt 3 Twoich wniosków i przejrzałem u siebie na prawdę sporo nieaktywnych linków w formie tekstowej, ale żaden z nich nie znalazł się w tych ściągniętych z GSC. Miałeś dużo takich przypadków ? Czy były to linki najpierw aktywne, a potem podmienione i została w nich tylko forma tekstowa ?

  Linki w formie tekstowego adresu URL daje m. in. baza firm msp.money.pl, ale na kilkanaście przypadków, żaden z nich nie znalazł się w GSC, mimo że same podstrony są w indeksie Google.

  Sebastian Miśniakiewicz 11 kwietnia 2016, 15:09

  Google już od dawna pokazuje tekstowe linki w Search Console, pisałem już o tym dawno temu …

  Marcin 7 sierpnia 2016, 10:04

  Ale chyba tekstowe linki nie przenoszą siły?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 sierpnia 2016, 10:06

  Google pokazuje je w Search Console – to jest fakt.
  Czy przenoszą? – podejrzewam, że … tak.
  Ale tylko podejrzewam :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii