4 sierpnia 2010
Wyszukiwarka Google

Wiele osób nie korzysta z serwerów dedykowanych, tylko z wirtualnych. Związane jest to przede wszystkim z kosztami – nie każdego stać na wydatek na poziomie kilkuset – kilku tysięcy złotych w skali roku. Decydując się na takie rozwiązanie nie mamy wpływu na to, w jakim sąsiedztwie będzie znajdowała się nasza strona na takim serwerze. tzn., czy obok naszej “zadbanej, stosującej się do Wytycznych Google dla Webmasterów” strony nie będzie jakiegoś zaplecza o , nazwijmy to delikatnie, “wątpliwej jakości”.

Czy mamy się czego obawiać w takiej sytuacji? Czy będzie to miało negatywny wpływ na pozycje zajmowane przez naszą stronę w Google?

Odpowiadając na tak postawione pytanie Matt zwraca uwagę, że Google zdaje sobie sprawę z faktu, że decydując się na serwer wirtualny nie mamy wpływu na to, kto będzie “naszym sąsiadem”. To provider decyduje o tym, kogo umieści na jakim serwerze – my nie mamy na to najmniejszego wpływu. Potwierdza tym samym opinie osób mających długi czas kontakt z branżą SEO, że nie można odpowiadać za błędy innych. Skąd mamy wiedzieć, co jest na serwerze? Owszem, można to sprawdzić – jednak czynią to tylko firmy zajmujące się optymalizacją i pozycjonowaniem stron, przeważająca większość użytkowników nawet o tym nie wie – co Google bierze pod uwagę.

ALE –  jednak są od tego wyjątki. Matt podaje przykład serwera, na którym było … 26.000 stron pornograficznych i … tylko jedna “normalna”. W takiej sytuacji (niestety) sąsiedztwo ma wpływ na pozycję strony – pojawia się bowiem pytanie, “co ta jedna strona ma wspólnego z tymi 26.000 spamerskimi”?.  Opisana sytuacja to jednak skrajność, Matt mówi, że tylko raz spotkał się z czymś takim.

Co można doradzić początkującym webmasterom? Zaczynać od serwerów wirtualnych, na dedykowane zaś przechodzić dopiero wtedy, gdy wymaga tego … coraz większa popularność naszego serwisu, której nie jest w stanie sprostać zwykły serwer wirtualny – no, ale żeby tylko takie problemy się miało :)


Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii