Wyszukiwarka Google
29 lutego 2012

Poproszono mnie dzisiaj o pomoc w sprawie pewnej domeny, która nagle zniknęła z Google. Znając jej adres – widziałem tę stronę parę tygodni temu – wiedziałem, że jest to młoda witryna, bez żadnej złej przeszłości, od pewnego czasu w indeksie Google – zatem przyjąłem, że zapewne właścicielowi chodzi o spadek w SERPach, związany z tzw. FSB (Fresh Site Bonus). Wiedziałem też, że strona nie bierze udziału w żadnych programach wymiany linków, nie ukrywa tekstu itp. Jakie zatem było moje zdziwienie, gdy okazało się, że polecenie site:domena zwraca … brak wyników. Czyli strony nie ma w indeksie!

Zacząłem szybko sprawdzać możliwe przyczyny – meta robots były OK, ale szybko okazało się, że niespodzianka czekała przy pliku robots.txt, który się po prostu mi nie wyświetlał, pokazując jakąś informację o błędzie (niestety, nie zapisałem jej sobie).

Poprosiłem o dostęp do Narzędzi Google dla Webmasterów – nie było żadnego komunikatu. Pamiętając o „dziwnym” zachowaniu się pliku robots.txt sprawdziłem go przez Narzędzia i okazało się, że zwraca błąd 500!

No i winowajca się znalazł – plik został poprawiony, niedługo strona powinna pojawić się znowu w indeksie.

Warto zapamiętać, że Google nie indeksuje żadnych stron z domen, na których robots.txt ma kod 5xx

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym przypadkiem?

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Wojtek 1 marca 2012, 9:08

Spotkałem się z takim przypadkiem, rozwiązania szukałem przez kilka miesięcy [sic]. Problem był taki, ze strony indeksowały się prawidłowo, ale nie indeksowały się materiały video. Serwis dostępny pod adresem strona.pl a materiały video stanowiące zasadniczy content pod domeną v.strona.pl. Obrazki były serwowane przez serwer multimediów, który jak się okazało dla nierozpoznanych adresów zwracał kod 500. Ja sprawdzałem błedy w GWT dla głównej domeny a nie dla v.strona.pl i tam żadnych błedów oczywiście nie było. Wystawione sitemapy video były pobierane i pisało że GWT pisał że wszystko jest ok.

mr_zola 1 marca 2012, 11:09

„niedługo strona powinna pojawić się znowu w indeksie.”
ale gwarancji nie masz to tylko przypuszczenia?

Seo-Profi 1 marca 2012, 12:42

Mam info od osoby, która to testowała, jak ta się pojawi, zaraz napisze :)

Seo-Profi 5 marca 2012, 16:34

@mr_zola: strona wróciła do indeksu :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii