28 października 2012 | Aktualizacja: 31 października 2012
Wyszukiwarka Google
Sebastian Miśniakiewicz Google Bomb

Wczoraj Artur Strzelecki poinformował mnie na Google+, że ktoś próbuje pod wyniki wyszukiwania związane z moim imieniem i nazwiskiem “Sebastian Miśniakiewicz” wrzucić SERPy kierujące do stron o innej orientacji seksualnej. Po sprawdzeniu okazało się, że miał rację – co widać na poniższym preentscreen’ie, obrazującym końcówkę TOP10

Sebastian Miśniakiewicz Google Bomb

Zgodnie z informacją, jaką znajdziemy na Wikipedii

Google bomb – jedna z technik spamowania wyszukiwarek internetowych linkami, tak aby określona witryna znalazła się na jak najwyższej pozycji wyszukiwań nie wiążących się bezpośrednio z jej zawartością. Zabieg ten przeprowadzany jest przez internautów zwykle w celach humorystycznych lub politycznych (w odróżnieniu od spamu umieszczanego w celach komercyjnych).

Nazwa pochodzi od nazwy popularnej wyszukiwarki internetowej – Google, oraz angielskiego słowa bomb, oznaczającego bombę/bombardowanie. Zgodnie z nazewnictwem, podstawowym zabiegiem, z którym wiąże się ta technika, jest zasypywanie wyszukiwarki linkami zwrotnymi do strony docelowej, umieszczonymi w różnych serwisach WWW. Linki te opisane są hasłem, na którego wyniki wyszukiwania sprawca chce wpłynąć. Takie działanie ma wprowadzić w błąd PageRank oraz podobnie działające algorytmy, które oceniają wartość witryn na podstawie prowadzących tam odnośników.

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że po pierwszych komentarzach autor wątku zdecydował się na … skasowanie odpowiedzi i zmianie wątku z publicznego na prywatny. Czy dlatego, że zadałem pytanie, skąd się wzięło zainteresowanie moją osobą – i dlaczego zamiast poinformowania mnie o tym zdecydował się upublicznić taką informację publicznie?

Tak ów wątek wygląda dzisiaj

Silesiasem Google Bomb

Niestety wczorajszych wypowiedzi nie mam zarchiwizowanych. Za dużo dzieje się na Google+, aby zaśmiecać sobie skrzynkę emailową powiadomieniami odnośnie aktywności na Google+.

Przypomnę swoim czytelnikom, że Google Bomb podpada pod paragraf

W Polsce tego rodzaju działania mogą być ścigane przez policję, a ich sprawcy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Pochodzący z Cieszyna internauta, który przez kilka miesięcy, do marca 2007, zabawiał się ustawiając przekierowanie słowa kutas na oficjalną stronę prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został oskarżony o publiczne znieważenie[1] i w październiku 2008 stanął przed sądem[2]. Po dwuletniej przerwie w procesie, w październiku 2011, został on skazany na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu[3].

Ciekawy jestem, na co liczy dana osoba? Próba dowartościowania swojego małego ego? A może chęć wystąpienia przed Temidą? :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Artur 28 października 2012, 10:26

  Tak jak napisałem wcześniej, nie chciałem nikogo obrazić ani sprowokować. Obrazek usunąłem bo pojawiły się zarzuty o to, że maczam w tym palce, że “zacna impreza” się tak poniża i że jest to “żenujące”. Publikowałem na profilu G+ Silesia SEM i udzieliłem odpowiedzi na Twoje pytanie w tym wątku wcześniej, że szukałem informacji na temat Twojej osoby, bo szukam mówców na kolejną edycję Silesia SEM i takie coś znalazłem. Tematu nie zmieniałem, skorzystałem z “kopertki” przy Twoim profilu, aby wysłać wiadomość i dołączyć zainteresowane osoby.

  Sebastian Miśniakiewicz 28 października 2012, 11:04

  To jak tak, to OK.
  Wiesz, Artur, mam pewną grupę wielbicieli od pewnego czasu. Jestem konsekwentny w tym, co robię, co w dzisiejszych czasach w naszej branży jest przyznasz rzadkością. Jakoś usług jest niska, bardzo niska, a na porządku dziennym jest oszukiwanie Klientów. Promuję inne wartości
  Nie widziałem komentarza, o którym piszesz – nie można być cały czas online.
  Tematem zaś się już zająłem – wychodzi na to, że po raz kolejny SWl był w użyciu. Dla mnie to kolejny dowód na to, że instytucja SWLa musi zostać zreorganizowana – niedpouszczalnym jest, że ktoś może
  a) używać domeny, co do której nie ma prawa własności
  b) marki, osoby
  niezgodnie z prawem.
  Nie tak dawno jeden z SWLi chciał brac kasę za blokadę swojej domeny – po nagłośnieniu z moim dużym udziałem sprawy pomysł upadł. Byłaby to już jakaś paranoja
  Co do “idei poszukiwań” pod kątem prelegenta – miło mi. Jednak mam pewne zasady i nie mam ochoty występować w jednym rzędzie z firmą, do której należy SWL, którego twórca publicznie pisze, że depozycjonował z sukcesem konkurencję. Znalazł sobie sposób na promocję systemu, OK – ale ja nie zamierzam w tym “spektaklu” uczestniczyć.
  Może kiedyś się przekonam do takich imprez – ale na “swoich” zasadach. I w towarzystwie, które uznam za “godne udziału”.

  Artur 28 października 2012, 11:09

  Pozwól, że jeszcze zapytam, czy towarzystwo takie jak tu: http://www.silesiasem.pl/program-osmego-spotkania jest “godne udziału”

  Sebastian Miśniakiewicz 28 października 2012, 12:22

  Do osób nic szczególnego nie mam, chociaż nie znam ich wszystkich osobiście – o firmach się tym bardziej nie wypowiadam.
  Sporo czasu poświęcam blogowi i na razie jakoś nie myślę o wykładach na tego typu imprezach. Jeden z powodów jest taki, że są to spotkania branżowe, a ja nie muszę się promować w branży, a nie ma co ukrywać, że do tego sa one często wykorzystywane :) Mam bloga, który jest najbardziej aktualny spośród wszystkich blogów SEO – dzięki czemu docieram do szerszego grona niż na konferencji.
  Ale kto wie – życie nauczyło mnie :”Nigdy nie mów nigdy” :)

  Colin 28 października 2012, 12:10

  Działa, ale linkowana strona musi zawierać w treści przynajmniej jedno szukane słowo.

  Albert 29 października 2012, 22:00

  Drobna literówka, orientacji, nie orientalności.
  Sebastian, może komuś po prostu podpadłeś?

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii