Branża SEO

Czy firma SEO może zagwarantować pozycję w wyszukiwarce

Pytanie, które od czasu do czasu wywołuje małe poruszenie na forach, gdy ktoś, kto wchodzi w temat SEO pyta się użytkowników, czy to prawda, że można zagwarantować pozycje w Google – „bo taką dostałem ofertę od firmy zajmującej się pozycjonowaniem”…

Ilekroć czytam tak postawione pytania, zawsze zastanawiam się, kiedy firmy przestaną wciskać swoim Klientom – obecnym i nowym/potencjalnym – takie banialuki. Wiem, że branża jest dosyć młoda oraz że sporo firm chciałoby zarobić na boomie internetowym – ale żeby w ten sposób podchodzić do biznesu? Przecież to jawne oszustwo i w wielu przypadkach decyzja o podjęciu współpracy zostaje podyktowana m.in. takim „zapewnieniem”.

Pozycji nie można zagwarantować z dwóch powodów:

1) Algorytm zna tylko Google – żadna firma pozycjonująca go nie zna. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej to albo zwyczajnie Ciebie oszukuje, albo … ma na myśli Adwords (linki sponsorowane). Jednak one nie mają nic wspólnego z pozycjonowaniem, zatem … to także naciąganie Klienta.

2) Pozycje w SERPach nie są czymś stałym. Dzisiaj można być na 7 miejscu, jutro na 3, aby na miesiąc spaść do TOP20. Związane jest to z wieloma czynnikami, przede wszystkim z tym, że jest wielu właścicieli domen, którzy mają zamiar być jak najwyżej i zrobią (niektórzy) wszystko, aby ten cel osiągnąć. Drugi powód takiego stanu rzeczy jest związany z częstymi aktualizacjami algorytmu, który ewoluuje ustawicznie, aby zwracać jak najbardziej trafne wyniki wyszukiwania. Takich zmian rocznie jest nawet i 400 w ciągu roku ….

Zachęcam też do rozmów z firmami SEO o pozycjonowaniu, po wcześniejszym „pobuszowaniu” w Sieci. Wystarczy zadać kilka pytań, na które znaleźliśmy odpowiedzi w Sieci i już będziemy wiedzieć, z jakiej klasy „specjalistami” rozmawiamy :)

GD Star Rating
loading...

Zobacz inne wpisy z tej kategorii

napisał/a 1378 artykułów na rzecz Bloga SEO

Optymalizacja i pozycjonowanie stron i sklepów internetowych w Google to moja pasja.

Od 2008 roku jako Top Contributor pomagam webmasterom rozwiązywać problemy z widocznością ich stron w Google na Forum Pomocy Google dla Webmasterów, na którym jestem najdłuższym stażem TC w Polsce.

W 2010 roku roku założyłem pierwszego w Polsce bloga SEO skierowanego nie do branży SEO, ale stricte do właścicieli stron, na którym przystępnym językiem przybliżam Wskazówki Google dla Webmasterów, opisuję i komentuję zmiany, jakie zachodzą w algorytmie Google. Publikując wskazówki odnośnie tego, jak rozwijać strony, aby rankowały wysoko w Google, pomagam im zwiększać ruch na stronach z naturalnych wyników wyszukiwania.

SEO to także moje życie zawodowe – firma SEOProfi, której jestem właścicielem, świadczy usługi na rynku polsko, anglo- i niemieckojęzycznym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *