29 stycznia 2014 | Aktualizacja: 20 stycznia 2017
Filtry, bany

11321119_blog

Google od wielu lat informuje, że do wyjścia z filtra wystarczy analiza linków, jakie są widoczne w Narzędziach dla Webmasterów – oraz oczywiście podjęcie działań zmierzających w kierunku uzdrowienia profilu linków analizowanej domeny. Wprawdzie John na jednym z HO w 2013 roku wspomniał, że można się wesprzeć w tej analizie zewnętrznym narzędziem – MajesticSEO, Ahrefs czy innym – ale kontekst wypowiedzi dotyczył sytuacji, w której webmaster nie wie, co się działo z jego stroną.

Od 3 lipca 2013 wiele się zmieniło – coraz mniej jest Klientów nieświadomych negatywnych konsekwencji płynących z pozycjonowania strony, jednocześnie coraz większa grupa z nich patrzy firmom SEO na ręce i muszę przyznać, że robią to bardzo dobrze – spora część osób, z którymi ostatnio mam okazję rozmawiać, potrafiłaby zagiąć niejednego “specjalistę SEO” :)

O ile podejście Google w niektórych kwestiach się zmieniało na przestrzeni lat – np. linki nofollow mogą zaszkodzić stronie (o czym nadal wie niewiele osób) – o tyle na podstawie doświadczenia związanego z analizą stron, które wpadły w filtry, powiem, że aby domenę uzdrowić, tzn. doprowadzić do zdjęcia z niej kary, nadal należy wykonać jedynie trzy “proste” czynności

 1. porozmawiać z właścicielem strony odnośnie tego, jakie działania były podejmowane w procesie pozycjonowania strony
 2. przeanalizować profil linków prowadzących do strony
 3. napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie

Chciałbym krótko skupić się na punkcie drugim.

Na chwilę obecną nie miałem ani jednej sytuacji, w której byłem “zmuszony” uciekać się do pomocy komercyjnych narzędzi do analizy linków przy wyciąganiu strony z filtra. Dodam, że analizowanych (i uzdrowionych stron) stron tylko od lipca zeszłego roku było parędziesiąt – aby ktoś mi nie zarzucił małej próby :). W każdej sytuacji wystarczyło skupienie się na w/w punktach – w przypadku analizy tylko na linkach widocznych w Narzędziach Google dla Webmasterów.

Kilka istotnych informacji, które mają na celu pokazanie mocnego zróżnicowania tychże domen:

 • nie wszystkie analizowane strony miały jasną sytuacją – właściciele części z nich nie wiedzieli np. co się działo z ich stroną na etapie pozycjonowania
 • nie wszystkie analizowane strony miały proste profile linków – mieszanki swle, preecle, katalogi, xrumery, profile, “szeptanka”,, własne zaplecze, artykuły sponsorowane, wpisy gościnne – w przypadku paru domen miały miejsce wszystkie z wymienionych działań
 • kilka stron trafiło do mnie po nieskutecznych próbach uzdrowienia przez inne firmy
 • niektóre strony siedziały w filtrze od 2012 roku

Na podstawie powyższego uważam, że mam podstawy w dalszym ciągu twierdzić, że jednoczesne analizowanie linków przychodzących z kilku źródeł – tzn. Narzędzia Google dla Webmasterów oraz narzędzia płatne – jest (przynajmniej na chwilę publikacji tego wpisu, czyli 29 stycznia 2014 roku) bez sensu.

Właścicielom stron, których strony otrzymały powiedzenie o nienaturalnych linkach przychodzących, sugeruję wykonać działania, oparte na trzech w/w punktach, tylko i wyłącznie w oparciu o dane widoczne w Narzędziach dla Webmasterów. Uwierzcie – jak zrobicie dobrą analizę to przekonacie się, że w Narzędziach widać wszystko bardzo dokładnie.

Jednocześnie chciałbym uczulić na punkt pierwszy i trzeci – bez analizy podjętych działań oraz bez udokumentowania prób uzdrowienia sytuacji – wyjście z filtra w dzisiejszych czasach jest (na podstawie mojego doświadczenia) praktycznie niemożliwe.

Napisałem praktycznie – ponieważ wiele osób nie wie/zapomina o tym, że w sytuacji, w której

 • strona była pozycjonowana SWLem rotacyjnym, np. weblinkiem
 • właściciel wyłączył domenę w systemie
 • poczekał miesiąc/dwa czasu
 • napisał prośbę o ponowne rozpatrzenie

wyjście z filtra jest w miarę prostym rozwiązaniem – i niekiedy wystarczy puste RR, aby wyjść z filtra. Ale nie oznacza to, że puste RR działa, jak to bywa przedstawiane – po prostu zniknęła przyczyna kary, jej okres jeszcze się nie skończył – więc pusty RR po prostu szybciej wyłącza filtr.

Chcesz, abym pomógł przeanalizować linki prowadzące do Twojej strony ?

Tak, chcę >>

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Webowy 29 stycznia 2014, 9:44

  W żadnym wypadku się nie zgodzę – już kilkukrotnie miałem do czynienia z sytuacją, w której jako przykłady przychodziły linki, których nie było w GWT – pojawiały się tam dopiero po odrzuceniu RR. A indeks historyczny MajesticSEO te linki u siebie miał.

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 11:17

  Odpowiem, jak Adiaszowi – przykładowe linki pokazują schemat działania :)

  Webowy 29 stycznia 2014, 11:22

  Niestety to co mówisz całkowicie mija się z prawdą, bo praktycznie wszystkie linki z GWT zostały usunięte albo zgłoszone w disavow, a przykłady podane w odpowiedzi na RR nie pokazywały niczego nowego – wyglądało to tak, jakby zostały wyciągnięte złośliwie ;)

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 11:26

  No cóż, jak napisałem we wpisie to moje zdanie – uważam jednak, że na podstawie kilkudziesięciu domen powyciąganych z filtrów prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest znikome :)
  Widze teraz na FB, że Paweł ma takie samo zdanie – a on też ma duże dosiadczenie w tej materii – więc nie jestem odosobniony w tezie postawionej we wpisie :)

  Webowy 29 stycznia 2014, 13:02

  Nie będziemy się licytować kto więcej stron wyciągnął bo nie o to chodzi :)
  W każdym razie miałem kilka przypadków, gdzie przykładami były linki z poza GWT nie pasujące do żadnego schematu. Linki te pojawiły się w GWT po odrzuceniu RR.

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 13:20

  Nie mam ochoty sie licytować – jasno napisałem, że wpis bazuje na MOIM doświadczeniu.
  Co do tego, że linki się pojawiły po odrzuceniu RR – to o niczym nie świadczy; linki CAŁY CZAS rotują w Narzędziach – rano masz 1000 domen, wieczorem część z nich już nie jest widoczna :)

  Adiasz 29 stycznia 2014, 10:19

  Ostatnio zgłaszałem RR, dostałem odmowę z przykładowymi linkami do domen, których nie ma w GWT. Możliwe, że w 90% przypadkach wystarczy się skupić tylko na linkach, jednak nie jest to regułą.

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 11:17

  Adiasz, poszukaj wpisów na blogu – nie pamietam już ile razy pisałem, że Google podaje przykłady, aby pokazać schemat linków….

  Tomaan 29 stycznia 2014, 11:00

  Ale kto używa MJ czy Ahrefsa do tego? Chyba tylko Lexy i banda blogerów prelegentów :D

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 11:18

  Wiele osób używa, moim zdaniem zbyt wiele….

  Twistet 29 stycznia 2014, 11:25

  Ja również się nie zgodzę, że z GWT można wyciągnąć wszystko co jest potrzebne do wyjścia z filtra. Fakt, że przykładowe linki zawsze mnie naprowadzały na schemat linkowania za które przyszła kara ręczna, ale bez pełnego wglądu w linki, których GWT nie zapewnia nie dało się filtra zdjąć. Dopiero jak kupiłem zrzut linków i przejechałem wszystkie, które zostały po przefiltrowaniu to zdjąłem filtr. Sprawdzone na 3 przypadkach.

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 13:23

  No cóż, wiedziałem, że wpis będzie kontrowersyjny :)

  slaw 13 października 2016, 21:20

  a gdzie taki zrzut linków można kupić ?

  Denis Wróbel 29 stycznia 2014, 12:58

  Niestety teraz można zaszkodzić konkurencji. Wystarczy puścić jakiś automat i strona dostaje filtra. Ja przez kogoś bardzo życzliwego przez dłuższy czas próbuję wyjść z filtra. To nie tak powinno wyglądać.

  Sebastian Miśniakiewicz 29 stycznia 2014, 13:22

  Jak strona ma coś na sumieniu, to takie działanie i owszem, przyniesie skutek – ale ja mówie na to tak, że to przyspiesza to, co nieuchronne.
  Strona z czystym profilem linków nie powinna ponieść z tego tytułu uszczerbku “na zdrowiu”

  me 30 stycznia 2014, 21:35

  Może inaczej… sam wykaz linków z GWT wg mnie nie przyczyni się do ściągnięcia np filtra algorytmicznego, bo na ten wpływa często (szczególnie przy większych serwisach) znacznie większa ilość BL. Nie mniej wskazania z GWT i jego głęboka analiza wskażą nam linki, grupy linków, typy (zwał jak zwał, tutaj padło określenie “siatka linków”) linków które są przyczyną kary:

  – ręcznej
  – ręcznej i algorytmicznej

  Jest wędka, złe linki z całości złowić trzeba samemu. Są za to podpowiedzi.

  me 30 stycznia 2014, 21:58

  A przy okazji pytanie, jakie macie spostrzeżenia. Powrót na pozycje bez zgłaszania RR i… finalnego ściągnięcia kary ręcznej. Możliwy? Pod warunkiem, ze

  – Sumiennie przygotowany został disavow
  – Co się dało usunięto
  – postawiono na zmianę profilu linków (!)

  Skąd pytanie? W kilku przypadkach domeny wiszą naprawę kiepsko, pomimo ściągnięcia kar ręcznych. Jest to pewnie efektem filtra algorytmicznego, który nie jest ściągany przy zdjęciu kary ręcznej. A zatem ściągnięcie kary ręcznej, nie odpuszcza filtru. Ale czy gdy sumiennie podejdziemy do domeny, zrobimy co mozliwe zeby algorytmiczny puścił, to kara raczna zostanie z automatu sciagnieta?

  Sebastian Miśniakiewicz 30 stycznia 2014, 23:15

  Algorytmiczny i ręczny to dwa niezależne filtry – można mieć dwa na raz albo tylko jeden z nich….

  Co do opisanej sytuacji – miałem dwie strony, poszedł duży DT i …. nic; nie pomogło. mam dziwne wrażenie, że DT nie zawsze działa tak, jakby to się chciało, aby działało (ale rymowanka…)

  zyga 6 lutego 2014, 23:22

  Praktycznie każda firma, która kupowała usługi SEO/pozycjonowania wcześniej czy później może dostać filtr ręczy o ile nie pozbędzie się wcześniej nienaturalnych linków choć lepszym określeniem jest linków na które Google nie przymyka oka.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii