Wyszukiwarka Google
10 maja 2011

Wiele osób stawia sobie za punkt honoru zgodność ze standardami W3C – ich strony są napisane bezbłędnie, szybko się ładują.  Jak jednak wiemy, Google jest w stanie indeksować także i takie strony, które posiadają błędy czy ostrzeżenia, ze względu na błędy w ich budowie. 100% zgodność ze standardami nie daje (na razie) żadnych bonusów właścicielom stron w zakresie SEO. Już dawno temu Google poinformowało, że nie może preferować stron, które spełniają wytycznych W3C, z prostej przyczyny – nie każdy musi być ekspertem w budowie stron. Przeglądarki radzą sobie z wieloma błędami, potrafią przedstawiać użytkownikom „naprawioną treść”. Jak wiemy strona Google nie waliduje się w dalszym ciągu – na dzień dzisiejszy www.google.pl wykazuje 37 błędó i jedno ostrzeżenie :).

Prezentowane stanowisko jest jak najbardziej sensownym podejściem do tematu – nie można bowiem karać webmastera za błędy na stronie – liczy się treść i jej użyteczność dla użytkownika. Osobiście dziwię się też tym webmasterom, którzy umieszczają na swoich stronach znaczki zgodności ich budowy ze standardami W3C – szkoda PageRanku …

Niekiedy robią to także i firmy oferujące pozycjonowanie stron internetowych – tego nie jestem już w stanie zrozumieć. No ale skoro w linkowaniu wewnętrznym niektórzy „specjaliści” SEO dają nofollow, to nic nie jest w stanie mnie już zdziwić. Od czasu do czasu odwiedzam jedną taką stronę, aby zobaczyć, czy czasem „przez przypadek” nie usunęli tego ze swojej strony :)

A kiedy Google może „nie chcieć” tego zrobić? Najczęstsza sytuacja, która nie jest związana z błędami w robots.txt czy problemami z serwerem, na którym znajduje się strona związana jest z wielkością strony – zdarzają się strony bardzo ciężkie, ważące setki megabajtów (!). Takie strony nie zostaną zaindeksowane. Jest to jak najbardziej logiczne – mało kto czeka dłużej niż kilkanaście sekund na załadowanie się strony. Dlaczego zatem Google miałoby indeksować „takie coś”?miałoby

O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii