27 września 2012
Filtry, bany
Gumka

Pytanie proste, ale wiele osób nie potrafi udzielić na nie odpowiedzi. A tymczasem brzmi ona – Tak, strona może dostać bana/filtr przez pomyłkę.

Spotkałem się z tym na pewno dwa razy. Po raz pierwszy na angielskim Forum, na które trafiła osoba, której strona nagle zniknęła z Google, zdziwiona zaistniała sytuacją

There seems to be no reason why one of my sites hosted by Google is suddenly treated differently from the others.)

Jak się okazało, by to „wypadek przy pracy”. JohnMu szybko pośpieszył z wyjaśnieniem

It looks like this was an issue one our side. It should be resolved in the meantime, and from what I can tell, pages from the site are now appearing in search again, so you should be all set soon!

czyli: „Wygląda na to, jakby spadek był spowodowany problemem leżącym po naszej stronie. Kwestia powinna być już rozwiązana i strony witryny pojawiają już się znowu w wynikach wyszukiwania”.

Po raz kolejny okazuje się, że w przypadku wątpliwości czy pewności co do tego, że „wszystko jest OK”, warto wysłać prośbę o ponowne rozpatrzenie.

In general, with issues like these, it’s always possible to submit a reconsideration request to have someone on our side take a look.

Druga sytuacja miała miejsce na naszym, polskim Forum, gdzie strona jednego z użytkowników zaliczyła filtr

Wszystkie treści do których nie mieliśmy praw autorskich zostały usunięte, a materiały które teraz się w nim znajdują są w 100% unikalne i autorskie.

Od mniej więcej dwóch miesięcy strona dziwnie się zachowywała w Google. Pojawiała się na różne frazy w TOP10 by po 2-3 dniach znowu wylecieć.
Tak tez było ostatnio. Tydzień było wszystko dobrze. Pozycje wskakiwały do pierwszej 10 i nagle w środę wszystko poleciało, bez żadnych działań z mojej strony.
Jedyny powód jaki przychodzi mi do głowy to kilka linków w stopce do innych stron ale już je usunąłem.

Odpowiedź Kaspara była szybka

wydaje mi się że to był błąd z naszej strony :P Myślę że witryna powinna niedługo powrócić do indeksu :)

GumkaWnioski?

No cóż – wszyscy jesteśmy ludźmi, zdarza się.

Nie zamierzam bronić „własną piersią Google” – uprzedzam zwolenników teorii spiskowych, że nie zamierzam mówić, że białe jest czarne :).

Przedstawione sytuacje są jednak doskonałym dowodem na to, że warto zdawać sobie sprawę z tego, że algorytm czy człowiek też może się pomylić (nie znam systemu sprawnego w 100%). Nawet najdroższe i najbardziej pożądane samochody psują się – mają przecież prawo… Dlatego jak mamy absolutną pewność, że ze stroną wszystko jest odpowiednio „poukładane” warto odwiedzić albo Forum Google, gdzie można (jak to miało miejsce w obu przypadkach) szybko uzyskać pomoc w kwestii diagnozy ewentualnych problemów z witryną albo napisać prośbę o ponowne rozpatrzenie witryny. Przy czym należy pamiętać, że na odpowiedź na rozpatrzenie czasami czeka się i ponad miesiąc – zaś czas reakcji na Forum jest bardzo szybki :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii