14 lutego 2016 | Aktualizacja: 18 lutego 2016
Branża SEO
rywalizacja

Analizując jakiś czas temu profil linków przychodzących dla jednej z domen, która dostała powiadomienie o nienaturalnych linkach, zauważyłem na niej baner takiej oto postaci.
wspierajmy hospicja

Ponieważ hasło było mi znane – poprzez powiązanie z tzw. “mistrzostwami Polski w pozycjonowaniu” z chyba 2013 roku – postanowiłem przyjrzeć się bliżej sprawie. Kliknąłem w baner i znalazłem się na stronie … kaliska.pl –  strony urzędu gminy.

wspieramy-hospicja

skąd przechodzimy na właściwą stronę, która w stopce posiada “coś takiego”

Fusion Gebuko - wpieramy hospicja

Używając wyszukiwarki Google szybko zauważyłem, że gmin uczestniczących w konkursie jest więcej – i w dalszym ciągu można je wyszukać, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że już mniej niż podczas organizacji konkursu – część linków prowadzi do strony głównej, ponieważ ktoś chyba w co niektórych gminach zorientował się, do czego wykorzystano ich strony.

Biorąc pod uwagę fakt, że np. także i na tej stronie gminy użyto stricte frazy “konkursowej”

wspieramy-hospicja-kolejna-gmina

cała sytuacja wygląda bardzo nieciekawie …

Strona uczestnika konkursu

O strategii przyjętej przez właściciela strony, do której linkują urzędy gminne, można było przeczytać na stronie “konkursu SEO” – tutaj – obecnie jednak link niestety już nie działa

Na uwagę zasługuje dosyć mocno rozbudowany kontent wraz z wyraźnie zaznaczonym przesłaniem i przeznaczeniem strony. Trudno porównać ją do typowego spamu stworzonego wyłącznie na chwilowe potrzeby konkursu.

czy tutaj

przykład strony postawionej na innym niż WordPress CMS-ie. Od początku zwróciliśmy uwagę, że domena nie jest formą typowego zapleczowego SPAM-u. Czy to pomogło, by osiągnąć pierwszą odsłonę? Może…

Niestety, także i ten wpis został usunięty (szkoda, że pisząc szkic do wpisu nie zrobiłem printscreenów…)

Legalne wykorzystanie stron gminnych w “konkursie” ?

W związku z zaobserwowaną sytuacją nasuwają się co najmniej dwa pytania

 1. czy gminy wiedziały, co promują?– jakoś nie wierzę, aby zgodziły się linkować do tak kiepskiej strony …
 2. czy ktoś wykorzystał swoje “dojścia” celem wygrania wątpliwej jakości konkursu? – np. mając dostęp do sieci stron gminnych

Wasze zdanie?

Wysłałem 8 emaili do wybranych przeze mnie gmin z zapytaniem, czy były świadome tego, co wspierały – jak tylko dostanę jakieś odpowiedzi dam Wam znać !

EDYTOWANO 18-02

Odpowiedziała mi jedna gmina

Dzień dobry,
Urząd Gminy w XXXXX nie został poinformowany o fakcie, iż link, który z założenia miał promować ideę wspierania hospicjów, promuje konkurs SEO.  Link został usunięty z naszej strony. Dziękujemy za email.
No to chyba wszystko jasne – strona konkursu wykorzystała moim zdaniem wrażliwość społeczna i mówiąc o hospicjach zataiła prawdziwy cel zamieszczenia wzmianki na stronie.
Żałosne …
Dodaj do listy blokowanych banerów
Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Sebastian 14 lutego 2016, 17:11

  Dlaczego piszesz wątpliwej jakości konkursu? Konkurs w którym zmierzyli się pozycjonerzy i wygrał lepszy. Faktycznie sporo technik bhs jest niedokońca legalnych, ale tutaj nie bardzo widzę problem.

  Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 17:51

  Analizowałem strony, które brały udział w tym konkursie – jak i innych; metody głównie BHS – trudno, abym je pochwalał.
  Najlepszy, powiadasz?
  Dla mnie najlepszy pozycjoner to taki, który nie naraża strony Klienta, a sam serwis sukcesywnie pnie się w górę – a z każdym kolejnym updatem algorytmu notuje skoki w ruchu i pozycjach – oczywiście “w górę”
  Konkurs, w którym promuje się kiepskiej jakości strony nie jest konkursem – a zabawą.
  Dodam, że po latach widać chyba wyraźnie, że “tamta droga” do niczego dobrego nie prowadziła :) – jak widzę niekiedy kto teraz mówi o JAKOŚCIOWYCH STRONACH to aż się prosi odgrzebać wypowiedzi sprzed roku czy dwóch – totalnie przeciwstawne …

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii