Branża SEO
14 lutego 2016
rywalizacja

Analizując jakiś czas temu profil linków przychodzących dla jednej z domen, która dostała powiadomienie o nienaturalnych linkach, zauważyłem na niej baner takiej oto postaci.
wspierajmy hospicja

Ponieważ hasło było mi znane – poprzez powiązanie z tzw. „mistrzostwami Polski w pozycjonowaniu” z chyba 2013 roku – postanowiłem przyjrzeć się bliżej sprawie. Kliknąłem w baner i znalazłem się na stronie … kaliska.pl –  strony urzędu gminy.

wspieramy-hospicja

skąd przechodzimy na właściwą stronę, która w stopce posiada „coś takiego”

Fusion Gebuko - wpieramy hospicja

Używając wyszukiwarki Google szybko zauważyłem, że gmin uczestniczących w konkursie jest więcej – i w dalszym ciągu można je wyszukać, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że już mniej niż podczas organizacji konkursu – część linków prowadzi do strony głównej, ponieważ ktoś chyba w co niektórych gminach zorientował się, do czego wykorzystano ich strony.

Biorąc pod uwagę fakt, że np. także i na tej stronie gminy użyto stricte frazy „konkursowej”

wspieramy-hospicja-kolejna-gmina

cała sytuacja wygląda bardzo nieciekawie …

Strona uczestnika konkursu

O strategii przyjętej przez właściciela strony, do której linkują urzędy gminne, można było przeczytać na stronie „konkursu SEO” – tutaj – obecnie jednak link niestety już nie działa

Na uwagę zasługuje dosyć mocno rozbudowany kontent wraz z wyraźnie zaznaczonym przesłaniem i przeznaczeniem strony. Trudno porównać ją do typowego spamu stworzonego wyłącznie na chwilowe potrzeby konkursu.

czy tutaj

przykład strony postawionej na innym niż WordPress CMS-ie. Od początku zwróciliśmy uwagę, że domena nie jest formą typowego zapleczowego SPAM-u. Czy to pomogło, by osiągnąć pierwszą odsłonę? Może…

Niestety, także i ten wpis został usunięty (szkoda, że pisząc szkic do wpisu nie zrobiłem printscreenów…)

Legalne wykorzystanie stron gminnych w „konkursie” ?

W związku z zaobserwowaną sytuacją nasuwają się co najmniej dwa pytania

  1. czy gminy wiedziały, co promują?– jakoś nie wierzę, aby zgodziły się linkować do tak kiepskiej strony …
  2. czy ktoś wykorzystał swoje „dojścia” celem wygrania wątpliwej jakości konkursu? – np. mając dostęp do sieci stron gminnych

Wasze zdanie?

Wysłałem 8 emaili do wybranych przeze mnie gmin z zapytaniem, czy były świadome tego, co wspierały – jak tylko dostanę jakieś odpowiedzi dam Wam znać !

EDYTOWANO 18-02

Odpowiedziała mi jedna gmina

Dzień dobry,
Urząd Gminy w XXXXX nie został poinformowany o fakcie, iż link, który z założenia miał promować ideę wspierania hospicjów, promuje konkurs SEO.  Link został usunięty z naszej strony. Dziękujemy za email.
No to chyba wszystko jasne – strona konkursu wykorzystała moim zdaniem wrażliwość społeczna i mówiąc o hospicjach zataiła prawdziwy cel zamieszczenia wzmianki na stronie.
Żałosne …
Dodaj do listy blokowanych banerów
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Pozycjonowanie to nie magia (jak często słyszę),
tylko ciężka, codzienna praca przy budowaniu marki

Zobacz, jak z Klientem pracujemy przy stronie >


OPINIE I KOMENTARZE

Sebastian 14 lutego 2016, 17:11

Dlaczego piszesz wątpliwej jakości konkursu? Konkurs w którym zmierzyli się pozycjonerzy i wygrał lepszy. Faktycznie sporo technik bhs jest niedokońca legalnych, ale tutaj nie bardzo widzę problem.

Sebastian Miśniakiewicz 14 lutego 2016, 17:51

Analizowałem strony, które brały udział w tym konkursie – jak i innych; metody głównie BHS – trudno, abym je pochwalał.
Najlepszy, powiadasz?
Dla mnie najlepszy pozycjoner to taki, który nie naraża strony Klienta, a sam serwis sukcesywnie pnie się w górę – a z każdym kolejnym updatem algorytmu notuje skoki w ruchu i pozycjach – oczywiście „w górę”
Konkurs, w którym promuje się kiepskiej jakości strony nie jest konkursem – a zabawą.
Dodam, że po latach widać chyba wyraźnie, że „tamta droga” do niczego dobrego nie prowadziła :) – jak widzę niekiedy kto teraz mówi o JAKOŚCIOWYCH STRONACH to aż się prosi odgrzebać wypowiedzi sprzed roku czy dwóch – totalnie przeciwstawne …

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii