6 listopada 2014
Branża SEO

Co do pomysłu na wydawanie certyfikatu SEO jedno jest pewne – nie ulega wątpliwości, że ludzie lubią dostawać certyfikaty. Często nie liczy się ich jakość, a ilość – często np. u dentystów widzą różne certyfikaty. Kiedyś zadałem sobie trud u jednego, aby przeczytać za co one zostały nadane. Polecam i Wam tę lekturę przy okazji najbliższej wizyty kontrolnej.

Celem artykułu nie jest w żaden sposób dezawuowanie tego typu inicjatywy – mamy przecież wolny rynek i każdy może wydawać certyfikaty na takich zasadach, które uzna za stosowne. O jedno należy jednak moim zdaniem zadbać – o przejrzystość zasad dotyczących procesu certyfikacji  oraz o łatwy dostęp do informacji.

W przypadku CEC in SEO nie rozumiem jednej kwestii.

Mimo, że od ogłoszenia inicjatywy minęło już trochę czasu – pierwszy raz pisałem o CEC’u na początku października  – to jednak nadal są dwie duże niewiadome:

 1. wytłumaczenie znaczenie słowa “oficjalny”
 2. oraz informacja o tym, kto takie certyfikaty wystawia (i jakie ma ku temu kwalifikacje – czyli … przez kogo został certyfikowany)

Co to znaczy oficjalny certyfikat SEO

Temat “oficjalności” jako pierwszy poruszył Igor Hycner na Google+– przyznam, że pisząc poprzedni wpis nie zwróciłem uwagi na ten przymiotnik. Igor, który zadał bardzo konkretne pytanie:

O CEC in SEO pisało już wiele osób, jak choćby +Sebastian Miśniakiewicz czy +Jacek Jagusiak. Podzielam wszystkie wątpliwości, mnie jednak najbardziej uderzyła informacja, która może wprowadzać w błąd. 

Zgodnie ze słownikiem PWN “oficjalny” to:
1. «zatwierdzony przez urząd, instytucję itp.»
2. «odpowiadający ustalonym formom i regułom»
3. «reprezentujący jakąś instytucję, urząd itp.»
http://sjp.pwn.pl/sjp/oficjalny;2494227

Podobnie definiuje to słowo Wictionary:
1. «zatwierdzony przez jakiś organ władzy i obowiązujący»
2. «reprezentujący określoną instytucję, organ władzy»
http://pl.wiktionary.org/wiki/oficjalny

Na stronie głównej CEC in SEO można przeczytać:
“O certyfikacieCertyfikat CEC in SEO to oficjalne potwierdzenie kompetencji osoby, która profesjonalnie zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych.”

W związku z powyższym, jako, że certyfikacja w znaczącej części dotyczy Google, jej wytycznych i algorytmu, mam pytanie +CEC in SEO czy organizacja Competence Examination Center in SEO ma upoważnienie od Google by wystawiać oficjalne potwierdzenia kompetencji?
Jak mam rozumieć sformułowanie “Oficjalne”?

Igor wyraźnie uznał, że słowo oficjalny może sugerować, że za certyfikatem stoi …. Google – a to w konsekwencji może (powtórzę: może) wprowadzać w błąd osoby – na pewno nie te, które myślą o uzyskaniu takiego certyfikatu, ale bardzie takie, którym ten certyfikat miałby być później prezentowany.

Po publikacji wpisu sprawy się trochę “skomplikowały”, ponieważ okazało się, że … nikt z CEC in SEO nie potrafi na pytanie odpowiedzieć. Mimo wielokrotnych prób podejmowanych za pomocą mediów społecznościowych przez Igora, a później i przeze mnie, nie uzyskaliśmy informacji na ten temat. Bardzo mnie ten fakt zdziwił, ponieważ odpowiedź na tego typu pytanie powinna nie tylko od razu paść, ale także i znaleźć się na stronie programu, aby bardziej uwiarygodnić inicjatywę. Poza tym w dzisiejszych czasach jak ktoś pyta się o coś publicznie, to warto odpowiadać – brak odpowiedzi, o czym przekonały się nawet duże, międzynarodowe koncerny, pozostawia spore pole do domniemywać i insynuacji.

Dni mijały, “zaczepialiśmy” na Google+ profil oficjalny instytucji zajmującej się nadawaniem certyfikatów – i nic. Próbowaliśmy nawet podpytać Martę Gryszko (Lexy) z firmy Wake App, która to firma prowadzi Competence Examination Center in SEO, o organ odpowiedzialny za wydawanie CEC’a. Niestety, także i tutaj nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to jak ważne (naszym zdaniem) pytanie – odesłano nas …. do CEC’a.  No cóż – …. nie jestem osobą, która zraża się takimi “trudnościami”: napisałem zatem email:

Witam.

Proszę o wytłumaczenie znaczenia słowa “oficjalne” z  Waszej strony.

Cytat:

“Certyfikat CEC in SEO to oficjalne potwierdzenie kompetencji osoby, która profesjonalnie zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych.”

Przymiotnik ten wywołuje w blogosferze coraz więcej emocji – po uzyskaniu odpowiedzi będę chciał umieścić to na swoim blogu.

Dziękuję.

Sebastian Miśniakiewicz

PS Proszę o potwierdzenie otrzymania tej wiadomości.

Efekt?

Nie dostałem odpowiedzi, którą mógłbym opublikować….

Jakie kompetencje ma organ wydający certyfikat CEC in SEO

Kolejny duży znak zapytania, jaki mam w związku z tą inicjatywą, to kompetencje organu wydającego CEC’a – plus  informacja, jakie osoby stoją za tym certyfikatem. Tutaj nie będę się już rozpisywał, ponieważ sytuacja wygląda tak, jak w przypadku “oficjalny” – nie wiemy, kto stoi za organizacją z imienia i nazwiska … Dlaczego jest to taką tajemnicą?

Reasumując

Do dzisiaj nie znam odpowiedzi na te dwa pytania.

 1. jakie jest znaczenie słowa “oficjalny”
 2. kto certyfikaty wystawia (i jakie ma ku temu kwalifikacje – czyli przez kogo został certyfikowany)

Czytając różnego rodzaju dyskusje w Sieci widzę, że odpowiedź na te pytania pomogłyby inicjatywie, tym bardziej, że za certyfikatem stoi osoba znana w branży. Brak odpowiedzi sprawia, że powstają różne teorie, których najlepszy zbiór znalazłem na PiO, co mnie bardzo zdziwiło, ponieważ rzadko kiedy osoby związane z SEO prezentują tak mocne wnioski. nawet branżowcom daje to do myślenia , co mnie niesamowicie zdziwiło.

Link do strony programu znajdziecie tutaj

Może Wy pomożecie znaleźć odpowiedź na postawione we wpisie dwa pytania?

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Jacek 6 listopada 2014, 13:00

  Przecież nawet skasowali już od pewnego czasu linijkę odpowiedzialną za wyswietlenie ilu to naiwniaków zapisało się na certyfikat. Pewnie jedynym powodem było to, że liczba zatrzymała się na 4 i nie ruszało to jakoś z kopyta. Oczywiście mała ilość zapisanych osób nie zachęcała do kolejnych zapisów ewentualnie zainteresowanych, więc lepiej było to usunąć. Postawili stronę, aby ogólnie sprawdzić ilu łosiów nabierze się na pseudo certyfikat. Obstawiam, że niedługo strona zniknie bez żadnego powiadomienia, bez nowości, a nikt pod tym się nie podpisze oficjalnie bo jakże można sygnować własnym nazwiskiem z góry przegraną inicjatywę.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 listopada 2014, 13:22

  A była?
  Teraz widać, że nie ma już wolnych miejsc – obydwa poziomu są “zapełnione”…

  Jacek 6 listopada 2014, 13:48

  Tak, było info i raczej wątpię, aby w ciągu kilku dni więcej osób się zapisało;) http://goo.gl/DCQ9is

  Marcin 6 listopada 2014, 13:59

  Interesujące… jak rozumieć słowo “oficjalne”? Ktoś z Google będzie albo czy chociaż ma to OFICJALNĄ rekomendacje od Google? Nie? no właśnie… zwykła gra słów… do tego nieetyczna.

  CEC in SEO - Grzegorz Figoń 6 listopada 2014, 15:16

  “Do dzisiaj nie znam odpowiedzi na te dwa pytania.

  jakie jest znaczenie słowa „oficjalny”

  – otrzymał Pan odpowiedź ode mnie dwa dni temu (4.11) i otrzymałem od Pana odpowiedź, więc poznał Pan znaczenie słowa “oficjalny” użytego w ofercie egzaminu.

  Co do drugiego pytania – egzamin jest realizowany przez firmę Wake App, która od początku istnienia zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla branży SEO i zatrudnia ekspertów w tej dziedzinie, o czym również Pan doskonale wie.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 listopada 2014, 15:37

  Panie Grzegorzu,

  prosił Pan o nie publikowanie odpowiedzi na emaila – skoro jednak zmienił Pan zdanie, bardzo proszę, niech i inni ją poznają.

  Poniżej pełna treść odpowiedzi na mojego emaila – niech się czytelnicy wypowiedzą, gdzie tutaj jest odpowiedź na “oficjalny”

  ====

  Oficjalne potwierdzenie kompetencji oznacza przede wszystkim w przypadku CEC in SEO, że:

  – wiedza jest sprawdzana egzaminem organizowanym w formalnych, bezstronnych warunkach z zachowaniem zasad poufności i jasnymi kryteriami oceny;

  – treść egzaminu jest przekrojowa, zgodnie z ustaloną przez komisję egzaminacyjną karta kompetencji;

  – uczestnicy, którym uda się zdać egzamin otrzymują certyfikat, jako potwierdzenie wiedzy na określonym poziomie;

  – certyfikaty są dokumentem zabezpieczonym przed sfałszowaniem, a potwierdzenie uzyskania certyfikatu będzie można zweryfikować w każdej chwili w CEC in SEO.

  Jednocześnie proszę tę odpowiedź jako skierowaną wyłącznie do Pana i nie publikowanie jej na swoim blogu. Nie jest Pan osobą uprawnioną do wypowiadania się w naszym imieniu i tłumaczeniu internautom znaczenia naszej oferty.

  ===

  Co do firmy WA – zapis “egzamin jest realizowany przez firmę Wake App, która od początku istnienia zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla branży SEO i zatrudnia ekspertów w tej dziedzinie, o czym również Pan doskonale wie.”

  nie jest dla mnie wiarygodny, ponieważ jak się dostarcza jakieś rozwiązanie, formując je swoją firmą, to trzeba umieć je wybronić/wytłumaczyć/wyklarować.

  Tymczasem od długiego już czasu do dyspozycji są tylko domysły, ponieważ wszelkie pytania, które padały na początku do szefostwa WA, były jak bicie grochem o ścianę.

  Ponieważ wnioskuję – tylko tyle mogę, bo na stronie CEC’a nie ma Pana wspomnianego – czy udzieli Pan czytelnikom odpowiedzi na pytanie, kto jest w składzie komisji, kto przygotowywał pytania, kto ma odwagę powiedzieć “CEC to moje dziecko”

  ?

  Marcin 7 listopada 2014, 9:09

  Żadnej odpowiedzi do tej pory…?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2014, 9:16

  Nie dostałem nic od tamtego czasu …

  Adam 6 listopada 2014, 19:37

  Cały ten CEC in SEO w moim odczuciu to pośmiewisko. Widzieliście, że pod koniec zdjęli już informacje o ilości zapisanych osób? Pomijam już fakt że prawie codziennie spamowali mailem ze zniżkami itp…Szkoda że osoba za tym stojąca czyli Pani Marta Gryszko nie potrafi się przyznać do porażki i napisać wprost, tylko nabiera wody w usta.

  Sebastian Miśniakiewicz 6 listopada 2014, 23:39

  Na razie zostałem zaatakowany w cytowanym wątku na PiO, że publikuję informacje wyssane z palca.
  Szkoda, że autaorka tych “rewelacji” nie ma odwagi, aby przyznać się do skasowania wątku, w którym prowadziliśmy dyskusję – gdyby go nie skasowała byłoby łatwiej, a tak mogę polegać tylko na swoich “zapiskach”, któe prowadziłem wybiórczo, bo 1 listopada były ważniejsze tematy do poruszania…

  Barbara Cholewa 7 listopada 2014, 22:57

  Dodałabym … trzecie pytanie, natury prawnej.

  W regulaminie podano “Serwis (…) jest oficjalną stroną organizacji Competence Examination Center in SEO (…).”
  Jakiej organizacji? Jaki jest jej status prawny – stowarzyszenie, fundacja? Kiedy i gdzie została zarejestrowana? Kto ją reprezentuje?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 listopada 2014, 23:00

  No Barbara, trafna uwaga …

  Darek Wroński 10 listopada 2014, 20:09

  Barbara Cholewa,

  dokładnie to samo pytanie mnie nurtowało i wystąpiłem do CEC in SEO o udzielenie mi w tym zakresie informacji, dowiedziałem się, że dopiero będą myśleć o tym w przyszłości. Na dzień dzisiejszy to organizacja widmo. :)

  jomas 30 maja 2015, 12:47

  Pani Marta jak zwykle nie chce się przyznać do kolejnej porażki. Co do certyfikatu – kompletny bezsens i wyciągnie kasy.

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii