24 stycznia 2013
Wyszukiwarka Google

blog-roku-1012Kiedy rok temu wystartowałem w edycji 2011 nie sądziłem, że Blog dotrze do finału. Jak sobie przypomnę jego ówczesną “skórkę”… Owszem, w blogu liczy się treść, a tej u mnie zawsze było, jest i nic nie wskazuje na razie na to, aby było jej u mnie mało. Jednak ludzie są wzrokowcami – wygląd, estetyka i usability są bardzo ważne.

Dlatego rok temu postanowiłem, że w 2012 roku położę nacisk na w/w elementy. Zacząłem prace nad rozwojem serwisu od poszukiwania templatki, ale jakoś żadna nie była w stanie sprostać moim oczekiwaniom. Ci, co siedzą w webmasterce, doskonale wiedzą, że gotową templatkę kupuje się z myślą o minimalnych szlifach – a jak chcemy mieć coś swojego, zrealizować własną wizję, to jednak zawsze najlepiej zacząć od podstaw. Poszedłem i ja w tym kierunku. Efektem obecna szata graficzna, która jeszcze wczoraj dostała jeszcze “kilka szlifów” – a kolejne kilka drobnych wejdzie dzisiaj.

Sporo czasu to trwało, też i i kosztowało – ale chyba było warto :). O ile po wdrożeniu wersji beta pojawiły się pewne uwagi, które skrupulatnie zebrałem i wdrożyłem w życie, to już na mój ostatni apel feedback był mniejszy. Co nie oznacza, że był mało ważny – potwierdził spostrzeżenia, jak i wskazał kilka rzeczy wartych doszlifowania; w konsekwencji wszystkie zostały wdrożone.

Co się zmieniło od 2012 roku?

Rok temu napisałem

Blog powstał 1 czerwca 2010 roku. Od tego czasu „dorobił się” 458 wpisów, przypisanych do 27 kategorii oraz 220 tagów. Pod względem ilości opublikowanej treści należy on do czołówki polskich blogów SEO. Miał zaszczyt gościć na swoich łamach samego Guglarza, w ramach przeprowadzonego przeze mnie z nim wywiadu – w sierpniu 2010 roku.

Jak to wygląda obecnie?

Wpisów mam 916, kategorii 23 (mniejsza ilość, aby bardziej dopasować je logicznie do nowego wyglądu), tagów jest więcej (328), ale już pracuje nad ich “logicznym eliminowaniem). Nie wszystko da się zrobić od razu. Pojawiły się też dwa kolejne wywiady z Kasparem, z których pierwszy wywołał poruszenie w branży dzięki tej wypowiedzi

W przeszłości byliśmy zdania że negatywne SEO nie jest możliwe, przynajmniej nie bez naruszeń prawnych. W chwili obecnej wychodzimy z założenia że nie jest ono wykluczone, chociaż jest bardzo trudne. Wykrywanie prób negatywnego SEO jest stosunkowo proste. Dlatego generalnie nadal jest tak że linki przychodzące nie szkodzą jakościowym serwisom. Webmaster który otrzyma komunikat o wykryciu nienaturalnych linków powinien potraktować go jako powiadomienie. I jeżeli wie coś na ten temat zapoznać się dokładnie z polityką Google odnośnie płatnych linków. Jeżeli nie wówczas polecam wyjaśnienie sytuacji przez odpowiednie zgłoszenie.

natomiast drugi podsumował rok 2012, który obfitował w spore zmiany w algorytmie Google.

Oprócz nowej szaty graficznej w strukturze bloga pojawiło się kilka nowości

  • forum SEO – na którym można porozmawiać o optymalizacji stron oraz być na bieżąco z ciekawymi publikacjami znalezionymi w Sieci. Nie ukrywam, że forum powstało m.in. dlatego, że nie chciałem “zaśmiecać” Google+ linkami, a poza tym sporo mam ostatnio pytań od czytelników – zamiast odpowiadać na emaila można rozmawiać na forum; inni niech też skorzystają :)
  • słownik SEO– sukcesywnie rozbudowywany zbiór pojęć związanych z tematyką SEM, ze szczególnym uwzględnieniem SEO
  • lista przydatnych adresów www – kompendium wiedzy o użytecznych dla każdego webmastera odnośnikach
  • nowe działy, nie zawsze stricte powiązane z SEO – jak Dział Prawny, gdzie już pierwsza publikacja, która przedstawiła opinię prawną depozycjonowania jako czynu niedozwolonej konkurencji, wzbudziła spore zainteresowanie i wywołała niekiedy dłuuugie polemiki z autorami systemów wymiany linków. Jutro pojawią się pierwsze wpisy w dziale Ochrona Danych Osobowych, przygotowywane są też wpisy do pozostałych sekcji.

Jedna rzecz się nie zmieniła – blog jest skierowany do

  1. właścicieli stron, którzy samodzielnie optymalizują swoje strony pod Google – 40,9 %
  2. osób, które zleciły pozycjonowanie swojej strony i “chcą wiedzieć, co się z nią dzieje” – 6,1%
  3. osób z branży, które interesują bieżące zmiany w algorytmie – 31,8%
  4. osób “po prostu zainteresowanych SEO” – 13,6 %

Teraz, do wszystkich czytelników bloga mam prośbę.

Dzisiaj o godzinie 15.00 rozpocznie się głosowanie SMSowe na Bloga Roku 2012– będzie mi bardzo miło, jeżeli zdecydujecie się oddać na mnie swój głos:). Jeżeli zaś uważacie, że ciekawie piszę – poproście o wsparcie swoich znajomych i przyjaciół. W mojej kategorii jest 220 blogów – do finału wchodzi – co za analogia z SEO – TOP10. To oznacza, że muszę wyprzedzić 210 blogów…

Etap Konkursu związany z głosowaniem, w wyniku którego nastąpi zakwalifikowanie czołowych 10 blogów w danej kategorii trwać będzie do 31.01.2013 do godz. 12.00.

W efekcie głosowania w każdej z 10 kategorii tematycznych powstanie lista 10 blogów, które zdobyły najwyższą ilość głosów. Przejdą one do III etapu Konkursu – oceny blogów przez Kapitułę Konkursu. uror – znawca danej kategorii – otrzyma listę 10 blogów z odpowiadającej mu kategorii tematycznej. Każdy z Jurorów, spośród blogów przedstawionych mu, wybierze 3 blogi, które nominowane będą do Nagrody Głównej i Wyróżnień Głównych. Spośród 3 wytypowanych przez siebie blogów, Juror – znawca danej kategorii, wskaże jeden blog, który stanie się zwycięzcą w danej kategorii tematycznej. W mojej kategorii – Profesjonalne i Firmowe – jurorem jest Artur Kurasińki.

Blogi nominowane przez poszczególnych Jurorów zostaną przedstawione wszystkim członkom Kapituły Konkursu. Po zapoznaniu się z nimi Jurorzy spotkają się i w bezpośredniej dyskusji podejmą decyzję o wyborze najlepszego bloga i tym samym przyznają mu tytuł Blog Roku 2012 oraz o wyborze dwóch blogów, które otrzymają tytuł Blog Roku 2012 – Wyróżnienie Główne.

Równolegle z oceną blogów przez Kapitułę Konkursu trwać będzie wybór Bloga Blogerów. Blog Blogerów będzie nominowany do oceny przez jury Bloga Blogerów spośród wszystkich blogów które zakwalifikują się pod ocenę Kapituły Konkursu.

W wyniku badań prowadzonych przez Brand24, wyłonionych zostanie 10 blogów zajmujące najwyższą pozycję w rankingu, które trafią pod ocenę Jury Bloga Blogerów.

Więcej szczegółów w regulaminie programu.

Blog był, jest i pozostanie darmowy, nie przewiduję wprowadzenia opłat za możliwość skorzystania z publikowanych tutaj treści. Na pewno sukces w konkursie byłby motywacją (większą) do wprowadzania dalszym zmian i usprawnień – pokazałbym, że docenianie to, co robię :)

Aby zagłosować na mojego bloga wyślij SMS

o treści B00010 na numer 7122

Dochód z SMSów (1,23 zł brutto/sms) zostanie przekazany na integracyjno – rehabilitacyjne obozy dla dzieci z ubogich rodzin i dzieci niepełnosprawnych. 

Mam nadzieję, że uda mi się dzięki Waszemu wsparciu przejść do drugiego etapu :)

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

kamil 30 stycznia 2013, 13:34

głos oddany, głównie dlatego, że to jeden z niewielu blogów gdzie regularnie pojawiały się wpisy… tymczasem martwi mnie fakt, że od tygodnia cisza… ;(

Sebastian Miśniakiewicz 30 stycznia 2013, 13:37

Dzieki!
Kamil, no właśnie dlatego cisza… Mam jednak kilka pomysłów na artykuły i spora porcję linków do wrzucenia na Forum – nazbierało się…
Ale wczoraj był wpis prawniczy – mam też dwa do wrzucenia o ochronie danych osobowych.
A SEO będzie, będzie :)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii