Optymalizacja stron
2 grudnia 2013

Sklep internetowyLinkowanie wewnętrzne to bardzo ważna rzecz w sklepie. Zgodnie z informacjami uzyskanymi podczas jednego z HO z Johnem nawet składający się z kilku tysięcy stron serwis może spokojnie egzystować bez sitemapy – przy założeniu jednak , że linkowanie wewnętrzne jest dobrze zaimplementowane.

Złe linkowanie wewnętrzne nie tylko nie sprzyja szybkiemu indeksowaniu nowych stron, ale i zmian dokonywanych na stronach produktowych – o ile nowe produkty często znajdują się na stronie głównej czy też na pierwszych stronach kategorii (czyli na stronach serwisu dostępnych o jeden klik od strony głównej) to już zmiana w obrębie produktu dodanego do sklepu przed x tygodniami wcale nie musi się szybko zaindeksować. Stronę główną bot odwiedza i wielokrotnie w ciągu godziny – trudno dostępną podstronę – nawet raz na …. rok.

Jak zadbać o dobre linkowanie wewnętrzne?

  • strona główna – lista ostatnio dodanych produktów; można użyć dodatkowo innych zestawień, np. ostatnie produkty zakupione w sklepie
  • strona kategorii – j/w, ale z danej kategorii (myślmy o użytkowniku)
  • strona produktu – podobne produkty, najlepiej z danej kategorii; można rozszerzyć także ich listę o zbiór najczęściej kupowanych, oglądanych czy ocenianych produktów – też najlepiej z danej kategorii.

Oczywiście najlepiej, jak zawartość tych list będzie się wyświetlała losowo i odświeżała przy każdorazowym odświeżeniu strony – wtedy przy częstych wizytach bota na głównych stronach serwisu zwiększymy do optimum liczbę stron, które będzie on mógł odwiedzić, w celu indeksacji/indeksacji wprowadzonych na nich zmian.

Pamiętajmy jednak, że nawet dobrze zlinkowany wewnętrznie sklep, ale ze słabą treścią – nieunikalna np. – może mieć problemy z osiągnięciem wysokiego stopnia indeksacji. Google nie lubi duplikatów – co jest szczególnie ważne przy sklepach, z których wiele bazuje na tych samych opisach produktów dostarczanych przez ich producentów.

Prowadzisz własny sklep internetowy i zaciekawił Ciebie wpis?

Zobacz inne artykuły zgrupowane pod tagiem audyt sklepu internetowego.

Inne zagadnienia, aktualności i ciekawostki znajdziesz w dziale optymalizacja sklepu internetowego.

GD Star Rating
loading...
Audyt i optymalizacja sklepu internetowego pod Google - linkowanie wewnętrzne, Audyt i optymalizacja sklepu internetowego pod Google - linkowanie wewnętrzne, 5.6 out of 10 based on 9 ratings Audyt i optymalizacja sklepu internetowego pod Google - linkowanie wewnętrzne
O autorze
SEBASTIAN
MIŚNIAKIEWICZ
Autor bloga,
specjalista SEO
Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Pomocy Google dla Webmasterów.


Chcesz zwiększyć widoczność
Twojej strony w Google?

Tak, chcę


Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *