5 czerwca 2010 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2020
Optymalizacja stron
dylemat

Dowiedz się, jak pozyskiwać więcej klientów z Google poprzez swoją stronę.

Zapisz się na newsletter

Na start otrzymasz aż cztery ebooki, dzięki którym dowiesz się:

1) Dlaczego strona może być niewidoczna w Google?
2) Jak wybrać firmę SEO?
3) O co musisz zapytać firmę SEO?
4) Jakie błędy popełniają klienci firm SEO?

OPINIE I KOMENTARZE

Marcin Stępień 3 grudnia 2010, 20:24

Dzięki za wyjaśnienie. Krótko i rzeczowo.

Paweł Szymik 16 stycznia 2011, 17:17

Więc jeśli dodaję swoją stronę, lub bloga do katalogów, to czy podaję z www czy bez, to ma to jakieś znaczenie dla mojej pozycji w wynikach wyszukiwania?

Pozdrawiam,
Paweł

Seo-Profi 16 stycznia 2011, 19:36

Możesz dodawać z www, bez, możesz dodawać naprzemiennie. Ważne jednak, aby Google widział tylko jedną wersję adresu. W praktyce bardzo łatwo to sprawdzić: wpisujesz w adres np. http://www.domena.pl. Jeżeli chcesz, aby Google widziało stronę jako domena.pl, bez “www”. to po zaakceptowaniu adresu powinien on samoczynnie zmienić się w postać “bez www”. Po tym empirycznie można poznać, czy 301 działa. W Narzędziach jest prościej – wystarczy jedynie wybrać preferowany adres strony i potem dać OK :)
Decyzję o “wyglądzie” adresu należy podjąć przy tworzeniu serwisu i potem się już jej konsekwentnie trzymać. Co jest lepsze? Dla zwykłych stron stosuję “www” – bo tak się przyzwyczaiłem. Dla blogów czy katalogów – bez www. Krótszy adres to też korzyść, jak korzystasz z Adwordsa – masz wówczas 4 znaki więcej na wpisanie widocznego adresu url w reklamę :)

Sławek 4 lutego 2011, 15:37

Kiedyś nie wiedziałem o tym i sporadycznie dodawałem stronę do katalogów zarówno z www, jak i bez. Na szczęście później o tym przeczytałem i gdzie się tylko dało pozmieniałem wpis, by go ujednolicić…

Seo-Profi 4 lutego 2011, 18:52

Warto sprawdzić, czy masz ustawione przekierowanie 301 oraz odpowiednią opcję w Narzędziach dla Webmasterów. I już nie trzeba “szukać” “starych historii” – wyszukiwarki sobie z nimi poradzą.

piotrek 5 lutego 2014, 9:57

A co w przypadku kiedy przekierowanie 301 zostało ustawione na domene bez www i taka domena została wybrana w gwt natomiast polecenie site zwraca zero wyników dla adresu z www. Bez www polecenie site pokazuje zaindeksowane strony. Czy tak jest ok? Czy gdzies został popełniony błąd?

Sebastian Miśniakiewicz 6 lutego 2014, 21:27

No to jest wszystko OK

od 28 stycznia 2015, 21:57

krótko prosze, mam ustawic preferowan na www czy bez? jak wpisuje w wyszukiwarke tak czy tak adres zmienia się na bez www. co mam ustawic w google master tools?

Sebastian Miśniakiewicz 28 stycznia 2015, 23:16

Adres ustawiasz, jaki chcesz.
W Narzędziach wybierasz to samo, co ustawisz przez przekierowanie 301.
PS Krócej się nie da :)

PiotrM 18 maja 2015, 11:17

Witam

Chciałem również ustawić przekierowanie 301. Dziś zorientowałem się że moja kilkuletnia domena w indeksie google jest zarówno bez www jak i z www.

Mam pewne wątpliwości:

Głównie pozycjonowana była domena bez www (ma kilkanaście tysięcy backlinków), a domena z www ma ich raptem kilka sztuk..

Czy jeśli ustawię w narzędziach domenę główną na bez www i zrobię przekierowanie w htaccess z www na bez www, to czy na domenę bez www nie przejdzie moc “słabszej” strony z www? Nie chciałbym “osłabić” strony w wynikach wyszukiwania.

Czy takie przekierowanie oznacza że moc obu witryn zostanie po prostu “złączona”?

Sebastian Miśniakiewicz 18 maja 2015, 11:43

W indeksie powinieneś mieć mocniejszą zaindeksowaną – i na nią skierowałbym drugą wersję strony.
Dodam, że z 301 należy postępować ostrożnie – skoro obecnie zaindeksowana wersja strony jest wysoko, to logicznym jest, że jak skierujesz na nią drugą opcję to nic złego się nie stanie

PiotrM 20 maja 2015, 11:19

Dziękuje za odpowiedź.

Zanim zrobię przekierowanie mam jeszcze pytanie: zauważyłem że do słabiej zaindeksowanej strony czyli tej “z www” prowadzi mało, ale za to wartościowych linków (katalog Onet, WP itp).
Czy jest możliwe że po ustawieniu przekierowania 301 i ustawieniu w GWT domeny “bez www” jako preferowanej podskoczy ona jeszcze w SERPach?

Po jakim czasie od włączenia przekierowywania i zmianie domeny prefereowanej w GWT mogą się pojawić jakieś wachania w SERPach? (mam nadzieje że jeśli już się pojawią to będą na “+” a nie na “-“)…

Sebastian Miśniakiewicz 20 maja 2015, 11:46

Hej.

jest możliwe, bo 301 “zbiera moc” kilku stron – więc summa summarum na pewno podskoczy – a kiedy i jakie będą wahnięcia to trudno powiedzieć.
Jak napisałem wcześniej – jak zaindeksowana jest wersja BEZ www, i na nia dasz Z www, to wahnięć nie powinno być.
Jak większość wyników w SERPach pochodzi z adresu BEZ www – i przekierujesz go na Z www – to na pewno jakieś wahania się pojawią na pewno…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii