5 czerwca 2010 | Aktualizacja: 13 kwietnia 2020
Optymalizacja stron
dylemat

Przeglądając zasoby Internetu łatwo zauważyć, że jedne strony posiadają w swoim adresie przedrostek „www”, inne z kolei – go nie wykazują. Czym to jest uwarunkowane i kiedy np. warto skorzystać z „www”?

Adres Z i BEZ www a Google

Warto na samym początku jasno powiedzieć, że z punktu widzenia Google nie ma najmniejszego znaczenia, czy nasza strona będzie indeksowana z „www”, czy też bez „www”. Przyjęło się np. że blogom nadajemy adresy bez „www”, podobnie jest z katalogami stron. Z kolei strony firmowe zwykle posiadają w swoim adresie „www”.

To, jak będzie wyglądał adres, jest tylko i wyłącznie kwestią umowną – jako właściciele serwisu mamy pełny wybór tego, pod jakim adresem zostanie on postawiony.

No dobrze, jedna kwestia jest już wyjaśniona. A co z pozycjonowaniem? Którą wersję preferuje Google?

Adres Z i BEZ www a pozycjonowanie

Z punktu widzenia pozycjonowania też nie ma znaczenia, pod jakim adresem stoi strona – Z czy BEZ www.

Promując witrynę często zapominamy o tym, że Google potrafi, mając do wyboru obie opcje, zaindeksować np. stronę bez www, podczas gdy naszą intencją była całkowicie odmienna sytuacja. Aby uniknąć tego należy przy stawianiu strony ustawić tzw. przekierowanie 301 na preferowany adres.

W ten sposób damy jasno do zrozumienia, który adres (jego odmiana) jest dla nas najważniejszy. Unikniemy też ustawicznego przeindeksowywania – z www  na bez www, za jakiś czas z powrotem na www itp. Będzie się tak działo, ponieważ bez przekierowania 301 system będzie sam decydował, które adresy przedstawić użytkownikom Internetu w SERPach. Jeżeli jasno określimy preferowany adres, taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Można powiedzieć, że to drobiazg, jednak ten drobiazg często jeszcze jest pomijany i prowadzi to w konsekwencji do znacznych strat. Wyobraźmy sobie np., jaki wpływ na sklep internetowy miałaby tygodniowa nieobecność w Sieci związana z przeindeksowywaniem serwisu…

OPINIE I KOMENTARZE

Marcin Stępień 3 grudnia 2010, 20:24

Dzięki za wyjaśnienie. Krótko i rzeczowo.

Paweł Szymik 16 stycznia 2011, 17:17

Więc jeśli dodaję swoją stronę, lub bloga do katalogów, to czy podaję z www czy bez, to ma to jakieś znaczenie dla mojej pozycji w wynikach wyszukiwania?

Pozdrawiam,
Paweł

Seo-Profi 16 stycznia 2011, 19:36

Możesz dodawać z www, bez, możesz dodawać naprzemiennie. Ważne jednak, aby Google widział tylko jedną wersję adresu. W praktyce bardzo łatwo to sprawdzić: wpisujesz w adres np. http://www.domena.pl. Jeżeli chcesz, aby Google widziało stronę jako domena.pl, bez „www”. to po zaakceptowaniu adresu powinien on samoczynnie zmienić się w postać „bez www”. Po tym empirycznie można poznać, czy 301 działa. W Narzędziach jest prościej – wystarczy jedynie wybrać preferowany adres strony i potem dać OK :)
Decyzję o „wyglądzie” adresu należy podjąć przy tworzeniu serwisu i potem się już jej konsekwentnie trzymać. Co jest lepsze? Dla zwykłych stron stosuję „www” – bo tak się przyzwyczaiłem. Dla blogów czy katalogów – bez www. Krótszy adres to też korzyść, jak korzystasz z Adwordsa – masz wówczas 4 znaki więcej na wpisanie widocznego adresu url w reklamę :)

Sławek 4 lutego 2011, 15:37

Kiedyś nie wiedziałem o tym i sporadycznie dodawałem stronę do katalogów zarówno z www, jak i bez. Na szczęście później o tym przeczytałem i gdzie się tylko dało pozmieniałem wpis, by go ujednolicić…

Seo-Profi 4 lutego 2011, 18:52

Warto sprawdzić, czy masz ustawione przekierowanie 301 oraz odpowiednią opcję w Narzędziach dla Webmasterów. I już nie trzeba „szukać” „starych historii” – wyszukiwarki sobie z nimi poradzą.

piotrek 5 lutego 2014, 9:57

A co w przypadku kiedy przekierowanie 301 zostało ustawione na domene bez www i taka domena została wybrana w gwt natomiast polecenie site zwraca zero wyników dla adresu z www. Bez www polecenie site pokazuje zaindeksowane strony. Czy tak jest ok? Czy gdzies został popełniony błąd?

Sebastian Miśniakiewicz 6 lutego 2014, 21:27

No to jest wszystko OK

od 28 stycznia 2015, 21:57

krótko prosze, mam ustawic preferowan na www czy bez? jak wpisuje w wyszukiwarke tak czy tak adres zmienia się na bez www. co mam ustawic w google master tools?

Sebastian Miśniakiewicz 28 stycznia 2015, 23:16

Adres ustawiasz, jaki chcesz.
W Narzędziach wybierasz to samo, co ustawisz przez przekierowanie 301.
PS Krócej się nie da :)

PiotrM 18 maja 2015, 11:17

Witam

Chciałem również ustawić przekierowanie 301. Dziś zorientowałem się że moja kilkuletnia domena w indeksie google jest zarówno bez www jak i z www.

Mam pewne wątpliwości:

Głównie pozycjonowana była domena bez www (ma kilkanaście tysięcy backlinków), a domena z www ma ich raptem kilka sztuk..

Czy jeśli ustawię w narzędziach domenę główną na bez www i zrobię przekierowanie w htaccess z www na bez www, to czy na domenę bez www nie przejdzie moc “słabszej” strony z www? Nie chciałbym “osłabić” strony w wynikach wyszukiwania.

Czy takie przekierowanie oznacza że moc obu witryn zostanie po prostu “złączona”?

Sebastian Miśniakiewicz 18 maja 2015, 11:43

W indeksie powinieneś mieć mocniejszą zaindeksowaną – i na nią skierowałbym drugą wersję strony.
Dodam, że z 301 należy postępować ostrożnie – skoro obecnie zaindeksowana wersja strony jest wysoko, to logicznym jest, że jak skierujesz na nią drugą opcję to nic złego się nie stanie

PiotrM 20 maja 2015, 11:19

Dziękuje za odpowiedź.

Zanim zrobię przekierowanie mam jeszcze pytanie: zauważyłem że do słabiej zaindeksowanej strony czyli tej „z www” prowadzi mało, ale za to wartościowych linków (katalog Onet, WP itp).
Czy jest możliwe że po ustawieniu przekierowania 301 i ustawieniu w GWT domeny „bez www” jako preferowanej podskoczy ona jeszcze w SERPach?

Po jakim czasie od włączenia przekierowywania i zmianie domeny prefereowanej w GWT mogą się pojawić jakieś wachania w SERPach? (mam nadzieje że jeśli już się pojawią to będą na „+” a nie na „-„)…

Sebastian Miśniakiewicz 20 maja 2015, 11:46

Hej.

jest możliwe, bo 301 „zbiera moc” kilku stron – więc summa summarum na pewno podskoczy – a kiedy i jakie będą wahnięcia to trudno powiedzieć.
Jak napisałem wcześniej – jak zaindeksowana jest wersja BEZ www, i na nia dasz Z www, to wahnięć nie powinno być.
Jak większość wyników w SERPach pochodzi z adresu BEZ www – i przekierujesz go na Z www – to na pewno jakieś wahania się pojawią na pewno…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inne wpisy z tej kategorii