9 marca 2019 | Aktualizacja: 12 października 2019
Wyszukiwarka Google
Komentarz
Sebastian MiśniakiewiczAutor bloga,
specjalista SEO

Zamknięcie Polskiego Forum Dla Webmasterów to dla mnie dobitny dowód na to, że Google dopięło swego –  odniosło sukces w walce ze spamem”. Czy to stwierdzenie jest właściwe pokażą nam kolejne miesiące oraz analiza zmian w algorytmie wdrażanych przez firmę.

8 marca 2019 roku Google niespodziewanie podjęło decyzję o zamknięciu polskiego Forum Pomocy dla Webmasterów.

Od 8 marca 2019 nie będzie możliwości dodawania nowych postów, a wkrótce także odpowiadania na istniejące wątki. Treści tworzone dotychczas będą wciąż dostępne w wyszukiwarce w Centrum Pomocy na stronie https://support.google.com/webmasters/?hl=pl.

Na Forum Pomocy Google dla Webmasterów byłem obecny od 2008 roku, uzyskując w 2011 roku tytuł tzw. Product Expert’a (będąc nim od początku istnienia programu do 8 marca, kiedy Google zamknęło forum).- pomagałem bezpłatnie, razem z innymi osobami, rozwiązywać bezpłatnie problemy, jakie webmasterzy mieli z widocznością swoich stron w Google.

Bycie na Forum dawało też możliwość poznania Google “od środka” – co roku byliśmy zapraszani  na tzw. TC Summit, podczas których miałem okazję osobiście poznać nie tylko Matta Cuttsa czy Johna Muellera, ale i innych Guglersów (oraz oczywiście Product Expertów z całego świata)

Co zamknięcie Forum oznacza dla polskich webmasterów?

Przede wszystkim konieczność szlifowania angielskiego – od teraz pomoc będzie dostępna na anglojęzycznym Forum

Zadawanie nowych pytań będzie od teraz możliwe w języku angielskim na Forum dla Webmasterów w języku angielskim: https://support.google.com/webmasters/community/?hl=en

Nie wiem, czy powstanie tam polska sekcja, może kiedyś (ale czuję, że raczej na to się nie zanosi)

Mój komentarz

Zamknięcie Forum wpisuje się “w punkt” w obecną sytuację w polskim SEO.

Linki bardziej szkodzą, niż pomagają, i nawet “klasyczna szeptanka” może obniżyć stronę w Google w bardzo krótkim okresie czasupozycjonowanie stron trwa baaaardzo długo  – przykładów z moich wpisów mógłbym podać więcej – ale nie o to chodzi.

Po odejścia Kaspara Szymańskiego aka Guglarz w czerwcu 2013 roku Google już w lipcu (Kaspar “coś przeczuwał”? :) przypuściło od lipca mocne uderzenie w działania SEO oparte na linkach – niektóre firmy SEO zanotowały w jednej chwili filtry na nawet 80% stronach swoich Klientów.

Od tego czasu nieprzerwanie coś się działo – każda kolejna zmiana w algorytmie coraz mocniej uderzała w nieuczciwe praktyki  firm pozycjonujących – czasy szybkich i tanich efektów się skończyły.

Z drugiej strony mocno wzrosła świadomość Klientów firm pozycjonujących – kiedyś nie wiedzieli oni, co firmy robiły z ich stronami, dzisiaj, jak z Klientem nie porozmawiasz, to znaczy, że ALBO nie wiesz, co robisz (czytaj: wpędzasz jego stronę w problemy, najczęściej przez złe linki przychodzące) ALBO … nic nie robisz

Ciekawi mnie na koniec, czy zamknięcie forum nie jest zapowiedzią jakiegoś kolejnego, dużego updatu w algorytmie – ale o tym przekonamy się niebawem.

Jak sądzicie – jaki jest prawdziwy powód zamknięcia wsparcia dla polskich webmasterów przez Google?

Edytowano 20 marca 2019

Od 8 marca minęło trochę czasu. Po sprawdzeniu pewnych kwestii chciałbym poinformować, że jest możliwość publikowania pytań w języku polskim na Webmasters Community. Na chwilę obecną jest tam obecnych kilku Product Expertów z zamkniętego polskiego forum, więc odpowiedź na swoje pytanie na pewno otrzymacie.

Nie zmienia to faktu, że społeczność anglojęzyczna jest znacznie większa niż polska, więc mimo wszystko sugeruję, aby pytania, jak znacie angielski, zadawać w tym właśnie języku – raz, że szybciej dostaniecie odpowiedź, a dwa – więcej osób zapozna się z Waszym pytaniem/problemem, a to znaczy, że skorzystacie z doświadczenia większej ilości osób. Ja sam nadal mam czasem sytuację, z którą stykam się pierwszy raz, a jak rozmawiam z kimś “anglojęzycznym” to okazuje się, że ta czy tamta osoba też już miała do czynienia z daną sytuacją.

Niezależnie jednak od tego, w jakim języku zadacie pytanie, do zobaczenia :)

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  Piotrek 11 marca 2019, 23:52

  Webmasterzy zamiast wziąć się za swoje strony, to siedzieli na forum i narzekali na kiepskie pozycje. Google chce im w ten sposób pomóc :-) Tylko jak my teraz pomożemy Google? Spamu i tak jest nie mało. Były linki teraz są treści pisane masowo przez copywriterów nie mających pojęcia o czym piszą, o przepraszam kopiują jak nazwa wskazuje. Czas użytkownika też należy szanować, może w tym temacie jakaś nowa jakość się pojawi dzięki doskonałemu SI.

  Sebastian Miśniakiewicz 12 marca 2019, 8:00

  Piotrek,
  linki są dalej – w tych treściach pisanych masowo, jak piszesz.
  Ale Google sobie z tym radzi – i dlatego uważam, że Forum zostało zamknięte.
  Nie każdy PE z tym się zgodzi – zobacz dyskusję – jednak fakt jest faktem
  Odnośnie SI, jak piszesz, to już to działa – możesz nie mieć frazy na stronie (ani w anchorach linków przychodzących) a Google pokaże Ciebie na 1 miejscu; moim zdaniem to kolejny, niedopowiedziany powód, zamknięcia Forum
  Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale tireckie Forum dla Webmasterów też zostało zamknięte – czyli zamknięto dwa fora spamerów (polska i Turcja to czołówka swego czasu światowa)
  Wnioski z tej całej sytuacji pozostawiam Wam do wyciągnięcia :)

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii