7 października 2016
Wyszukiwarka Google

skok-o-tyczceZauważyłem dzisiaj spore wzrosty pozycji w przypadku stron, które miały kiedyś problemy z linkami.

Opisywałem niedawno swoje obserwacje po wdrożeniu Pingwina – jak i po kilku dniach przytoczyłem podobne wnioski, do których doszła osoba z rynku anglojęzycznego.

Dzisiaj strony, które zanotowały w moim przypadku wzrosty wystrzeliły w górę – że bardzo, to za mało powiedziane. Najmniejsze, ale też wyraźne wzrosty, zanotowały dwie domeny, o których wspomniałem w swoim case’ie, że posiadają ogromną ilość nienaturalnych linków – ewidentnie przeliczenie tych wszystkich linków zajmuje Google dużo czasu.

“Najlepsze” są wnioski związane z domenami, których właściciele, po wykonanej przeze mnie analizie linków przychodzących, podjęli decyzję, aby ich nie ruszać – bali się zaryzykować zrobienia porządków z linkami (pozycje nie były takie złe). Niestety, ale w ich przypadku spadki są bardzo widoczne ….

Dlaczego uważam, że update dotyczy linków ?

O tym, że to zmiana algorytmu stricte związana z linkami świadczy najlepiej fakt, że mój “papierek” lakmusowy takich wzrostów nie doświadczył – ot, “dzień jak co dzień”, wzrosty są, ale stabilne :)

Zastanawia też jedna kwestia

Pingwin miał działać w czasie rzeczywistym, a tymczasem, co pokazują dzisiejsze obserwacje, wcale tak nie jest. No chyba, że …. Pingwin jest real-time, ale tylko jeżeli chodzi o przeliczanie – później “ktoś” musi nacisnąć czerwony przycisk PRZEŚLIJ DANE DO DATA CENTRE.

I chyba tak działa Pingwin “real-time”…

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony w Google? Umów się ze mną na 15 minut bezpłatnych konsultacji. Sprawdzę na czym stoimy i co mogę dla Ciebie zrobić

  SEBASTIAN
  MIŚNIAKIEWICZ
  Autor bloga,
  specjalista SEO
  Jako właściciel firmy SEOProfi pomaga zwiększać sprzedaż w sklepach internetowych oraz ruch na stronach firmowych na rynku polsko-, anglo- oraz niemieckojęzycznym.

  Bloga założył w 2010 widząc ogrom problemów, z jakimi mają do czynienia osoby próbujące samodzielnie wypromować stronę w Google. Od 2011 roku jako Product Expert pomaga rozwiązywać te problemy na Forum Google dla Webmasterów.

  OPINIE I KOMENTARZE

  AdamD 7 października 2016, 14:10

  a może jakiś screenik?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 października 2016, 14:19

  A po co? Screen można, jak i wpis zresztą, zmanipulować :)

  Najważniejsze jest to, że

  – jak komuś zrobiłem dobre DT, to zyskał
  – jak nie chciał, aby cokolwiek zmieniać LUB zrobiłem mu kiedyś, a potem nie było aktualizacji DT – i w obydwu przypadkach strona spadła – to stracił

  No i wychodzi na to, że real-time to to nie jest …

  AdamD 7 października 2016, 14:38

  A ja właśnie wywaliłem wszystkie pliki DT i czekam co będzie (oczywiście kopię mam). Swoją drogą ile bierzesz za analizę 1 pliku dt?

  Sebastian Miśniakiewicz 7 października 2016, 14:58

  “A ja właśnie wywaliłem wszystkie pliki DT i czekam co będzie (oczywiście kopię mam).

  Ciekawy test – mam nadzieję, że nie testujesz tego na Klientach, ale “na sobie” :)

  “Swoją drogą ile bierzesz za analizę 1 pliku dt?”

  To zależy – od 0 zł (jak ktoś ma parę linków) do nawet 2000 zł (więcej do tej pory nie wziąłem)

  Rafał 7 października 2016, 21:06

  Właśnie miałem pisać, że ten real-time znaczy może kilka-kilkanaście dni, podczas których wszystko przelicza, sumuje i robi update? Może o to im chodziło :). Właśnie też zauważyłem wczoraj i dzisiaj jakieś większe wzrosty ale chciałem odczekać jeszcze kilka dni. Mam jednak jedną stronę która spadła po tej aktualizacji Pingwina ale nie poszła teraz w górę, chociaż wydaje się, że ma dosyć czysty profil linków, wyróżnia się na tle konkurencji. Poobserwujemy jeszcze jakiś czas i zobaczymy :). Spadło też widzę olx.pl, chociaż po tym updacie z września poszło ostro w górę.

  Sebastian Miśniakiewicz 7 października 2016, 21:47

  U mnie, spośród tych stron, które powinny spaść w wyniku wprowadzenia Pingwina … wszystkie spadły – większość w momencie wprowadzenia Pingwina, a dzisiaj dołączyła do nich reszta. Próba niby mała bo mniej niż 10, no ale z drugiej strony kilka razy większa ilość stron poszła, jak powinna, w górę. A te, które “nie powinny wzrosnąć” – bo są np. zadbane, czy też na to nie zasługują – nie wzrosły.
  Czas pokaże, czy się myliłem, jednak na chwilę obecną mogę powiedzieć, że ten Pingwin im wyszedł.

  Rafał 8 października 2016, 10:26

  No na pewno dużo się zmieniło w tej aktualizacji. Jednak ja przychylam się do tego co pisałeś – nie jest możliwe aby działało to w czasie rzeczywistym. Za dużo elementów ma wpływ na algorytm aby wszystko można było załatwić np. w ciągu jednego dnia. Gdyby chociaż Google nie brało pod uwagę linków do witryny…no może wtedy ten real-time byłby bardzie realny :).

  Nie wiem jak u Was, ale u mnie po tej ostatniej aktualizacji pozycje fraz (chodzi mi o strony z długoletnią historią) są mniej stabilne. Wcześniej np. jak coś było na pozycji nr 5 to zmieniało się o 1, 2 miejsca, teraz mam skoki np z 3 na 10,11,12 pozycję. Chyba, że za jakiś czas się unormuje :). Akurat właśnie to przemawia za tym, że ten algorytm analizuje wszystko szybciej i wprowadza zmiany w wynikach częściej niż do tej pory (chociaż tak jak pisałem NIE w ciągu 1 czy 2 dni).

  Skomentuj

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Inne wpisy z tej kategorii